Vzácna zbierka celkovo obsahuje 180 000 objektov, 550 písomností z nich začiatkom júla sprístupnili online na adrese www.onb.ac.at v kategórii katalógy. Pochádzajú zo starovekého Egypta, kde sa ako jeden z predchodcov dnešného papiera vyrábal z drene rastliny šachora papyrusového, ktorému sa v delte Nílu veľmi darilo. Krehký materiál sa potom udržiaval v suchom prostredí.
Listy papyrusu sú dôležitými historickými dokumentmi rôznych kultúr, ktoré sa v krajine na Níle používali od vlády faraónov cez staroveké Grécko a Rím až po arabské obdobie. Rozmanitým kultúram zodpovedajú aj zachované texty zapísané v rôznych jazykoch a ktoré sa vďaka rukopisu autora ťažko dešifrujú.
Nielen vzhľadom, ale i obsahom sa papyrusové dokumenty líšili. V zbierke papyrusov sa nachádzajú napríklad daňové výmery, lekárske recepty, nájomné zmluvy, ale aj 2000 rokov staré "školské" vydanie Homérovho starogréckeho eposu Odysea.
Nateraz online sprístupnené objekty sú počiatkom projektu, ktorého cieľom je sprístupniť širokej verejnosti na webe už spracovanú osemtisícovú zbierku papyrusov Rakúskej národnej knižnice.
Príznaky vysokej horúčky (Ersasistratos), papyrus, 3 000 rokov p. n. l. FOTO - ÖSTERREICHISCHE NATIONALBIBLIOTHEK |