Krajský úrad životného prostredia v Bratislave rozhodol o budúcnosti čunovských jazier. Podľa Evy Gogolovej z odboru štátnej vodnej správy úradu aktualizovali ochranné pásmo II. stupňa, z ktorého známe čunovské jazerá vyňali.
Rozhodnutie úrad zaslal všetkým dotknutým osobám, ak sa voči nemu nikto z účastníkov neodvolá, malo by nadobudnúť právoplatnosť koncom júla alebo začiatkom augusta.
„Z hľadiska ochrany vodného zdroja nebude kúpanie v jazerách zakázané," povedala Gogolová. Zdôraznila však, že zmena ochranného pásma a vyňatie jazier neznamená, že kúpanie tu bude povolené.
Podľa Gogolovej by z hľadiska ochrany verejného zdravia nemali byť prekážky v súvislosti s využitím územia na rekreačné účely. Zároveň však upozorňuje, že na území je vyhlásená prírodná rezervácia Ostrovné lúčky, preto podlieha prípadné vyhradenie miesta na rekreáciu vyjadreniu odboru štátnej ochrany prírody a krajiny krajskému úradu životného prostredia.
Začlenenie čunovských jazier do pásma ochrany súviselo so spodnými prúdmi podzemných vôd, ktorých trasu a smer zmenila výstavba vodného diela Gabčíkovo. Pôvodné pásmo hygienickej ochrany bolo vytýčené pred vybudovaním vodného diela. Po jeho napustení sa zmenil tok prúdenia podzemnej vody v podloží, ohrozený tak bol podzemný zdroj Rusovce – Ostrovné lúčky – Mokraď, ktorý bol uvedený do prevádzky v roku 1982. V súčasnosti už nie sú ohrozené podzemné zdroje pitnej vody, ktorou Bratislavská vodárenská spoločnosť zásobuje časť Bratislavy.
Ochranné pásmo I. stupňa určené rozhodnutím vydaným Národným výborom hlavného mesta SR Bratislavy, odborom poľnohospodárstva, lesného a vodného hospodárstva z 25. februára 1988 zostáva v platnosti.