Vodohospodári prevzali od mestskej časti Petržalka stavbu čerpacej stanice na Chorvátskom ramene. Budú zabezpečovať jej prevádzku. Čerpacia stanica napojená na priesakový kanál má zabezpečiť sprietočnenie Chorvátskeho ramena. „Nepredpokladáme, že pri takýchto nízkych stavoch Dunaja začneme s prečerpávaním vody. To by mohlo znížiť aj hladinu podzemných vôd a klesla by aj hladina v ramene,“ povedal Peter Minárik, technický námestník Vodohospodárskeho podniku
Na otázku, či spustenie čerpačky zabezpečí prietočnosť ramena permanentne, však odpovedal, že nie. „Voda do ramena sa bude privádzať len v prípade, keď bude zvýšená hladina Dunaja alebo podzemnej vody pod diaľnicou. Takže efekt na prietočnosť ramena to veľmi mať nebude ani jeho hladina sa oveľa nezvýši,“ povedal Minárik. Mierny pohyb vody v súčasnosti zabezpečuje len pohyb podzemných vôd a sklon ramena.
Napriek tomu, že na hladine a vo vode je viditeľný odpad, ani vodohospodári, ani mestská časť nezabezpečili čistenie ramena. Dno ramena sa doteraz poriadne nečistilo, odpadky odstraňovali v minulých rokoch len čiastočne zvrchu obyvatelia v rámci dobrovoľných akcií.
Pred dvoma rokmi bola časť Chorvátskeho ramena zaradená medzi chránené prírodné areály. Z hľadiska prírodných hodnôt je najzachovalejší úsek bývalého dunajského ramena s priľahlým lužným lesom medzi Dolnozemskou cestou a hrádzou.
Priamo na okraji najväčšieho slovenského sídliska možno nájsť ohrozené lekno biele a leknicu žltú, zo živočíchov sa tam vyskytujú labute, rybáriky, deväť druhov žiab a dva druhy mlokov.
Autor: japa