Mnoho pagaštanových stromov v Sade Janka Kráľa napadol ploskáčik pagaštanový. Stromy ochoreli napriek tomu, že podľa slov hovorcu Petržalky Ľubomíra Andrassyho boli na prelome apríla a mája proti tomuto škodcovi postrekované. „Gaštany postrekom ošetrujeme už šiesty rok,“ povedal.
Chorobou však netrpia pagaštany v Prezidentskej záhrade, tie ošetrili tento rok špeciálnym spôsobom - injektážou. Pri tomto spôsobe do obvodu kmeňa stromu navŕtajú malé očkovacie otvory a vložia do nich ampulky s očkovacou látkou. Strom si látku vytiahne a cievnymi zväzkami a vodivými pletivami transportuje priamo do listov. Výhodou oproti klasickému postreku je, že sa dostane do celej koruny. To stromy chráni počas celej vegetačnej doby. Na druhý deň injekcie z kmeňa vyberú a očkovacie otvory zatrú stromovým balzamom.
Metóda sa využíva najmä v meste, v lokalitách, kde je problémom vysoké stromy postrekovať vysokovztlakovými postrekovačmi. Injektážou stromy už dlhšie ošetrujú v USA, v Bratislave ju použili štvrtýkrát a ešte je len v štádiu experimentu
„Ak by stromy boli vážne ohrozené, uvažovali by sme aj o tomto spôsobe ochrany. Ampulky však musia ostať v strome 12 hodín a v sade, kde sa pohybuje množstvo ľudí, by hrozilo, že ich niekto vyberie či vykopne. Tiež by to bolo treba robiť každý rok a stromy preto opätovne navrtávať,“ povedal Andrassy.
Ploskáčik pagaštanový je kalamitný škodca, ktorý sa u nás objavil pred 13 rokmi a rozšíril sa na územie celého Slovenska. Výrazne poškodzuje listy stromov.
Mestská časť dala na jar postriekať 600 stromov, pagaštany špeciálne proti ploskáčikovi.