Pri archeologickom výskume v súvislosti s rekonštrukciou kostola klarisiek objavili opevnenie z neskorej doby laténskej, teda z 1. storočia pred Kristom. Je to prvý archeologický dôkaz o existencii opevnenia keltského oppida v centre.
Oppidum ako má byť
„Doteraz sa nič také na území Starého Mesta nepodarilo nájsť,“ povedal vedúci archeologického výskumu Branislav Lesák z Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Nález dokazuje, že išlo o oppidum so všetkými prvkami, ktoré k nemu patria. „Bola tu nielen remeselná výroba a mincovňa, ale bolo to opevnené, chránené územie.“
V 1. storočí pred Kristom bolo oppidum na území dnešného Starého Mesta politickým, hospodárskym a vojenským centrom keltského kmeňa Bójov. Jeho súčasťou bola akropola na masíve hradného vrchu a podhradie na východ a juh od línie dnešnej Kapitulskej ulice. Medzi akropolou a podhradím vybudovali Bójovia opevnenie. Obvykle to bol hlinený val s priekopou.
Archeológovia odkryli práve časť hlineného valu s kamennou čelnou stenou. Teraz dokumentujú techniku založenia valu a spôsob jeho konštrukcie.
Mestský úrad ochrany pamiatok sa s týmto objavom bude uchádzať o cenu Archeologický nález roka časopisu Pamiatky a múzeá.
Našli aj zuhoľnatené obylie
K objavom patria aj stredoveké odpadové jamy z 13. až 15. storočia, dokumentujú každodenný život v tomto období. Archeológovia označujú za významný nález kameninového pohára z konca 15. storočia. Tento typ porýnskej kameniny je zatiaľ z priestoru stredovekej Bratislavy jediný.
Ako odpad sa do jednej z odpadových jám dostali aj fragmenty rímskych tehál s kolkom štrnástej légie. Cennou je lokalizácia časti sídliska z konca 9. a začiatku 10. storočia. Archeológovia zaznamenali sedem objektov, prevažne kotlovité zahĺbené sídliskové jamy.
V jednom prípade ide aj o torzo polozemnice s obvodovou spálenou konštrukciou. Z jej výplne pochádza bohatá zbierka fragmentov dobovej keramiky a torzá nádob. Pri výskume našli tiež zuhoľnatené zrná obilia spolu s torzom keramickej platne, slúžila na praženie obilia.
Archeologický výskum nariadili v súvislosti s rekonštrukciou a dostavbou kostola krajskí pamiatkari. Od konca februára tohto roku prebieha už jeho tretia etapa v záhrade západne od kostola. Výskum sa začal v roku 2004 na Farskej ulici, kde objavili stopy po prístavbe kostola. Kedysi tam odkladali urny s ostatkami rehoľných sestier. Výskum spojený s rekonštrukciou interiéru kostola prebehol začiatkom roku 2006.
Kláštor pôvodne obývali cisterciánky. Kostol vznikol začiatkom 14. storočia, keď do Bratislavy prišiel rád klarisiek na pozvanie kráľa Ondreja III.
![]() |
Obnova klarisiek
Hotové sú už stavebné úpravy, vysušenie obvodových múrov, podlahy. Objekt má novú elektroinštaláciu, rozvody aj vetranie. Náklady dosiahli vyše 18 miliónov korún.
Vylepšenia sa dotkli aj organu z roku 1788, zdvihol sa na novoinštalované pódium. Opravili a sfunkčnili organovú sústavu a vynovili aj jeho korpus. Rekonštrukcia vyšla na 218-tisíc korún.
Ešte prebehne dostavba na západnej časti kostola pod úrovňou záhrady. Vyrieši šatne, sociálne zariadenia, strojovňu a vzduchotechniku. Stáť by to malo 20 miliónov korún.
Rekonštrukcia kostola klarisiek prebieha od roku 2004. Objekt má novú elektroinštaláciu a rozvody. Pribudne ešte dostavba pre šatne a toalety.
FOTO – HLAVNÉ MESTO SR BRATISLAVA
Autor: dagu, r