SME

Derby deň je boj o modrú stuhu

Favoritom nedeľňajšieho slovenského derby je ryšiak Proud Boris.

Tisíce slovenských turfmanov budú v nedeľu držať palce reprezentantovi slovenskej stajne MPL Racing, ryšiakovi Proud Borisovi.Tisíce slovenských turfmanov budú v nedeľu držať palce reprezentantovi slovenskej stajne MPL Racing, ryšiakovi Proud Borisovi. (Zdroj: FILIP KALKA)

Od roku 1780, keď sa v Epsome bežalo prvé anglické derby, sa tieto dostihy považujú za najprestížnejšiu výkonnostnú skúšku v kariére dostihového koňa. Majú jednu zvláštnosť, anglické plnokrvníky v nich môžu štartovať len trojročné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dostihy o modrú stuhu (ako sa prezýva derby) sa v nedeľu po pätnásty raz pobežia aj v Starom háji, pričom budú mať tucet účastníkov z Česka (1), Maďarska (1), Nemecka (3), Rakúska (1), Švajčiarska (2) a zo Slovenska (4). Medzi hlavných favoritov patrí ryšiak Proud Boris (stajňa MPL Racing, SR), ktorého tréner Jaroslav Hanáček osedlá v Nemecku pôsobiacemu slovenskému džokejovi Rastislavovi Juráčkovi.

SkryťVypnúť reklamu

Favorit to nebude mať ľahké

„Proud Boris doteraz štartoval šesťkrát a päťkrát vyhral, pričom posledné prvenstvo v rakúskom derby je veľmi cenné. Všetci by sme boli radi, keby víťazne dobehol aj po slovenskú modrú stuhu. Ale derby nevyhrávajú vždy najlepšie, ale veľa ráz len najšťastnejšie kone,“ konštatoval riaditeľ bratislavského Závodiska Marián Šurda.

Najvážnejšími súpermi reprezentanta slovenskej stajne by mali byť nemecký žrebec Esparanto, ktorého povedie naj­úspešnejší slovenský džokej Jozef Bojko, hosť zo Švajčiarska Ganderas (dž. Andreas Göritz) a umiestnený „na tabuli“ by mohol skončiť aj Pepperous (dž. Petr Kubík, Vimar-Dvorníky, SR). O dotácie 1,9 milióna korún sa však budú usilovať aj ostatní účastníci prestížnych dostihov.

SkryťVypnúť reklamu

Dobré kone, kvalitní džokeji

Nedeľňajší míting so začiatkom o 14.30 ponúkne divákom aj ďalších osem atraktívnych rovinových dostihov s účasťou vynikajúcich stredoeurópskych koní (Scyris, Városbíró, De Roberto, Crimson, Ryan, Oli­garch). Do ich sediel sa posadia špičkoví európski džokeji.

Premiéru na pravom brehu Dunaja bude mať 33-ročný rodák z Panamy Eduardo Pedroza, ktorý je prvým jazdcom u známeho nemeckého trénera Andreasa Wöhlera. „Čierna mamba“ už má na svojom konte vyše 700 víťazstiev. Divákom sa v sprievodnom programe predstavia plemenné lipicany z Národného žrebčína Topoľčianky, vystúpia tanečníci z Latino Clubu Miguela Mendéza, uskutoční sa súťaž o najelegantnejšiu dámu v klobúku, autogramiáda missiek, a deti sa celé popoludnie budú zadarmo voziť na chrbtoch malých športových koníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Štartujú v slovenskom derby

TERRACON (Jiří Palík, BORS Břeclav, ČR), BEST OF THURGAU (Georg Bocskai, Paul Zöllig, Švajčiarsko), GANDERAS (Andreas Göritz,, Stall Amboss, Švajčiarsko), CARMOND (Eduardo Pedroza, Frau Haselbach, Nemecko), PROUD BORIS (Rastislav Juráček, MPL Racing, SR), ITALIAN STALLION (Jean Pierre Lopez, Stall Allegro, Rakúsko), PEPPEROUS (Petr Kubík, VIMAR-DVORNÍKY, SR), ESPARANTO (Jozef Bojko, Stall Nizza, Nemecko), KIRUNG (Zdenko Šmida, Equus Plus, SR), SHAMAN (Martin Srnec, K-K Metal, ČR), CAMILL (Jaroslav Kovařík, Agrolipt, SR), TANGER (Jaroslav Línek, Stall SCH Racing Team, Maďarsko).

Autor: jg

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 375
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 059
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 169
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 643
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 398
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 124
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 820
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 316
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 29 002
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 012
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 10 000
  4. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 997
  5. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 499
  6. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 224
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 6 740
  8. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 6 725
  1. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  2. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  3. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  4. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  5. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  6. Tupou Ceruzou: Pandemická
  7. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  8. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
SkryťZatvoriť reklamu