itung.
Rušná noc
Noc zo soboty na nedeľu bola v Prešporku zasa raz veľmi rušná a policajti mali plné ruky práce. Od deviatej hodiny až do štvrtej ráno trvali výtržnosti a počet zatknutých bol úctyhodný. Na ukážku predstavíme len dve z bitiek, silu si však dokazovali potúžení hostia v rozličných lokáloch na mnohých miestach.
Jedna ruvačka bola na Mlynských nivách a bola výnimočná svojím rozsahom. Dve spoločnosti opustili asi o polnoci hostinec a vonku sa do seba pustili. K slovu sa dostali nože, palice, dáždniky, ale aj slnečníky, lebo „dámy“ sa za hrozného kriku zúčastnili na tejto výmene názorov. Jednej zo žien vypadlo z rúk štvormesačné dojča, našťastie sa mu nič nestalo.
Robotníka Baltazára Heidenfeldera pichli do hlavy, preto zatkli Antona Schumaya, Karola Lechnera, Jána Kreibiga, Jozefa Welsera, Karola Nováčka, Jozefa Klementa a Antona Kreuzera.
V tom istom čase sa pre zmenu zasa fackali na Schöndorfskej ulici (Obchodná), ale polícii sa podarilo chytiť len jedného nespratníka, ostatní ušli. Pekná noc, však? 3. 9. 1900
Dve rovnomenné ulice
Paralelne s Roykovou ulicou (Tobrucká) vedie tzv. Továrenská ulica (Dobrovičova), ktorá vyúsťuje na námestie pred ženijnými kasárňami (Šafárikovo). Nie je na nej ani jedna továreň, ba ani väčší počet budov. Sú na nej nanajvýš zadné trakty budov, stojacich na iných uliciach.
Z konca Grösslingovej ulice možno vidieť ďalšiu Továrenskú ulicu, ktorá si však tento názov zaslúži. Sú na nej továrne a je hlavnou spojovacou tepnou s továrenskou štvrťou.
Určite už dakto niekoho na Továrenskej ulici hľadal, ale nenašiel ho, lebo ten je na tej druhej Továrenskej ulici. Vravia, že druhá Továrenská ulica je len pokračovaním tej prvej, ale toto tvrdenie nemá opodstatnenie, lebo obe cesty prerušuje dosť veľký priestor (Šafárikovo námestie). Bolo by preto správne, ak by jedna zo spomínaných ciest dostala iný názov, predišlo by sa mnohým omylom.
5. 9. 1900
Pretrhlo sa vedenie
Dnes predpoludním sa na Borossovej ulici (Štúrova) pred Maderovým železiarstvom pretrhlo vedenie električkovej trate, pričom sa z vozňa začalo silno iskriť. Hneď sa tam zhŕkli zvedavci a rozšírili sa výmysly, vraj vedenie spadlo na ženu a zabilo ju.
Skutočnosť je taká, že sa nikomu nič nestalo, len cestujúci museli prestúpiť.
Autor: 7. 9. 1900