Mimoriadne horúčavy spôsobujú v záhorských obciach nedostatok vody. V čase, keď organizmus najviac potrebuje pitný režim, sú stovky ľudí odkázané na minerálku z obchodu.
„U nás tečie z vodovodu pitná voda od šiestej do ôsmej ráno, a večer od ôsmej do desiatej,“ povedal Peter, otec štvorčlennej rodiny z Marianky. „Neperieme, manželka nosí bielizeň k otcovi do Bratislavy, lebo za tie dve hodiny by sa na práčke nedokončil ani jeden program.“
Kým voda tečie, ľudia si robia zásoby na varenie, umývanie. V čase odstávky sa napĺňa obecný vodojem, ktorý má 300 kubíkov.
V horskej dedinke platí obmedzený režim už od pondelka. „O tom, že je nedostatok vody, nás informovala vodárenská spoločnosť v pondelok ráno faxom, o piatej popoludní už bola voda odstavená,“ povedal starosta Marianky Viliam Bolgáč.
Ľudia sú nahnevaní, keby boli vedeli o nedostatku vody vopred, znášali by ho podľa starostu lepšie. Marianka má asi tisíc obyvateľov. Mnohí z nich sú Bratislavčania, ktorí tu hľadajú pokojné, i keď drahé bývanie. V malebnej obci si postavili alebo prestavali domy, v záhradách majú trávniky a bazény, v lete majú väčšiu spotrebu vody.
Práve zvýšenými nárazovými odbermi argumentujú vodári. Počas týždňa s nimi rokovali aj starostovia ďalších obcí.
V Marianke počas dňa zásobujú ľudí dve cisterny, starosta povedal, že sa s vodármi dohodli na ďalších dvoch. Aj to je však málo.
V susednej Borinke, ktorá takisto leží v kopcoch, už štvrtý deň vodu zastavujú na noc, aby sa stihol naplniť rezervoár. Problémy nastali aj v Záhorskej Bystrici, ktorá je mestskou časťou Bratislavy. Tam včera rokoval starosta so zástupcami vodárenskej spoločnosti. Bez vody totiž ostal horný koniec Pútnickej ulice.
V Pezinku je nedostatok vody v záhradkárskej osade, tam podľa hovorkyne vodární Jany Štulajterovej cisterny nepristavujú. „Zásobujeme len obývané miesta po dohode so samosprávou,“ povedala hovorkyňa.
Ľudia plytvajú
Hlavným problémom v záhorských obciach nie je podľa Štulajterovej zníženie zdrojov podzemnej vody, skôr je na vine zásobovanie. „Ľudia sú nedisciplinovaní, nešetria vodou. V Marianke napríklad určite nedostali upozornenie prvýkrát. Je tu totiž kapacitne nevyhovujúce potrubie.“ V posledných rokoch sa v obci rozmohla masívna výstavba, nároky na vodu niekoľkokrát stúpli. Spolupráca s predchádzajúcim vedením obce bola podľa Štulajterovej ťažká.
Do konca augusta by sa malo potrubie vymeniť za väčšie, no podľa Štulajterovej by bolo vody dostatok aj teraz, keby sa neplytvalo.
Pitná voda v záchode
Vodári prevádzkujú len jedno potrubie – pitná voda sa preto využíva aj na splachovanie toaliet, na polievanie záhrad, napúšťanie bazénov.
Výnimkou sú obce, kde majú ľudia studne. Úžitková voda v nich sa využíva na polievanie, pre vysoký obsah dusičnanov väčšinou nie je vhodná na pitie.
„S vodou zatiaľ nemáme problém, máme vysokú spodnú vodu a ľudia majú studne,“ povedal starosta obce Dubová pri Modre Ľudovít Ružička. Dostali však už upozornenie a včera varovali ľudí, aby s vodou šetrili. Štulajterová povedala, že je úlohou starostu, aby vodný režim zabezpečil.