Poslanci Karlovej Vsi nie sú spokojní s tým, ako sa po voľbách vyvíja lokálny mesačník Vestník Karlova Ves.
Na nedávnom rokovaní miestneho zastupiteľstva len o jeden hlas neprešiel návrh na zastavenie vydávania vestníka, kým neprebehne výberové konanie na firmu, ktorá by ho vydávala.
Tak funguje aj Karloveská televízia a práve to kritizovala starostka Iveta Hanulíková (Smer). Tesne po voľbách upozorňovala, že firma, ktorá prevádzkuje televíziu, je spätá s bývalým vedením mestskej časti. Pravicové strany majú dnes v zastupiteľstve väčšinu.
Vestník, ktorý má podľa Hanulíkovej 12-ročnú tradíciu, teraz vychádza v réžii miestneho úradu. Po voľbách poslanci zvolili redakčnú radu, ktorá by mala dohliadať na objektivitu.
Hanulíkovej zástupca a poslanec Peter Lenč (KDH) si myslí, že nie je dobré, ak lokálne noviny vznikajú v kancelárii vedľa starostky.
Navyše majú poslanci a redakčná rada výhrady proti obsahu a proti práci novej šéfredaktorky Daniely Schultzovej. „Je neskúsená, no napriek tomu neberie do úvahy odporúčania rady,“ povedala členka rady a nezávislá poslankyňa Monika Mannová. Tá je zároveň redaktorkou lokálnej televízie.
Kritici hovoria, že vestník, ktorý bol kedysi plný úradných správ, sa mení na mládežnícky časopis. Ako osobnosť Karlovej Vsi napríklad predstavuje modelku v odľahčenom rozhovore. Výhrady sú aj k množstvu inzercie.
Na druhej strane dostáva vo vestníku veľký priestor premiér Fico. Ten rozpráva o svojom živote na Dlhých dieloch, navštevuje karloveské akcie a deti mu recitujú.
Nedobrú komunikáciu medzi radou a šéfredaktorkou potvrdila aj sama Schultzová. „Som za kritiku, ale musí byť konštruktívna,“ povedala. Myslí si, že výhrady sú často osobné s cieľom znechutiť ju, a neobsahujú konkrétne tipy, čo by vo vestníku malo byť.
„Volajú mi ľudia, ako sa im vestník páči. Rade asi vyhovoval viac, keď bol ako zo 17. storočia. Doteraz sa oň nikto nezaujímal,“ povedala šéfredaktorka.
Starostke prekáža aj snaha poslancov navýšiť rozpočet pre vestník, ktorý by potom prevádzkovať externá firma. „Nechápem prečo, teraz vychádzame vo farbe a zmestíme sa do rozpočtu čiernobielej verzie,“ povedala Schultzová.
Médiá a politika
Na to, či má vôbec samospráva prevádzkovať masmédiá, mali politici rôzne názory.
Miestne úrady vydávajú vestníky, ktoré viac či menej prezentujú prácu aktuálneho vedenia mestskej časti.
Niekoľko mestských častí má lokálne televízie. Kedysi mohli ako vlastníci prevádzkových firiem žiadať o licenciu na vysielanie, dnes už bývajú partnermi vo firmách alebo si firmy najímajú. Je to tak napríklad v Ružinove – tam televíziu i noviny vydáva externá firma.
Najnovším lokálnym médiom je TV Centrum v Starom Meste, okolo neho bola veľká diskusia. Návrh, aby mestská časť z televízie vystúpila, v máji starosta odložil.
V Petržalke, naopak, o televízii uvažujú.
Autor: lin