BRATISLAVA 13. júla (SITA) - Koncept Podhradia na území bývalej Vydrice v Bratislave s rozlohou takmer 2,6 hektára nebude napodobeninou bývalej historickej štvrte, ale plnohodnotnou novou zónou so súdobou a modernou architektúrou. Pre agentúru SITA to uviedol jeden z autorov územného plánu zóny Podhradie Michal Bogár z ateliéru BKU. Zároveň však priznáva, že v novej koncepcii sa určité trasy, ktoré vytvárajú akúsi chrbticu tohto územia, na niektorých miestach prekrývajú s bývalými ulicami, námestiami, zelenými zónami alebo historickým parčíkom pri Rybárskom cechu. "Potvrdilo sa nám, že určité dlhodobo overené a existujúce priestorové vzťahy v zóne Podhradie sa nedajú obísť a ponúkajú sa na riešenie znova a znova. Myslím napríklad stopu Vydrickej ulice či Žižkovej ulice, približne o šesť metrov vyššie Floriánskej ulice a o niečo vyššie voľakedajšej Öeserovej ulice," povedal Bogár.
Ako ďalej uviedol, zástavba bude kaskádovito stúpať po vrstevniciach hradného kopca. "Dunajská promenáda je 140 metrov nad morom, prvé domy v prvom pláne zástavby budú do výšky maximálne 156 metrov nad morom, ďalšia línia by nemala prekročiť úroveň 160 metrov nad morom a zadná línia primknutá k hradnému kopcu by nemala prekročiť výšku 166 metrov nad morom," konštatoval Bogár. Predné domy by nemali prekročiť výšku 16 metrov, čo sú zhruba tri alebo štyri podlažia, zadná zástavba by mala mať maximálne päť podlaží so strešnou modeláciou. Najvyššie položená ulica by mala byť v okolí bývalej Öeserovej ulice. Podľa Bogára bude trasovanie priečne poprepájané priechodmi, ktoré sú väčšinou umiestňované tam, kde otvárajú nové urbanistické priehľady, napríklad na Žigmundovu bránu či Dóm sv. Martina, ale aj na niektoré novodobé dominanty. "Celý masív zelene na Vydrickou štvrťou zostane, bude vytvárať prirodzený predel medzi Vydricou a areálom Bratislavského hradu. Zeleň pri päte hradného kopca, ktorá je z veľkej časti nehodnotná a náletová, bude nahradená novou výsadbou," povedal Bogár.
Podľa neho bude nová mestská štvrť znamenať aj významné rozšírenie existujúceho centra mesta s takmer 70 000 metrov štvorcových nových nadzemných plôch. Taktiež by sa mala posilniť obytná funkcia, vzniknúť by tu malo minimálne 150 alebo 200 bytov. Vzniknúť by ale mali aj nové možnosti pre vybavenosť či kultúru, podľa Bogára by sa napríklad objekt Vodnej veže mohol využívať ako divadelná scéna. Na "prízemí" novej zóny by zasa mal byť priestor pre reštaurácie, obchody či galérie. "Očakávame, že tu bude súdobá, nová architektúra, aby reprezentovala našu dobu v budúcnosti. Dôležité je, aby do mestskej štvrte prišli plnohodnotné mestské domy, každý so svojím architektonickým rukopisom, jedinečným a neopakovateľným výrazom," konštatoval. Dodal, že historické budovy, ktoré sa zachovali v enkláve historických kúrií či kostolíka na Vydrici, budú chránené, navrhuje sa pri nich dostavba či rekonštrukcia.
Výmera riešeného územia je vymedzená zjazdnou rampou zo Staromestskej ulice na nábrežie, nábrežnou komunikáciou až po Rybársky cech, Žižkovou ulicou smerom k Vodnej veži, odkiaľ pokračuje po dodnes zachovanom šikmom chodníku v hradnom kopci k Žigmundovej bráne, po Beblavého ulici a okolo Zámockých schodov späť k Novému mostu. Spracovateľmi územného plánu zóny Podhradie je ateliér BKU - Bogár, Králik, Urban a spoločnosť