Na území bývalej obce Vydrica pod hradným vrchom prebieha archeologický výskum. Súvisí so záujmom investorov na mieste stavať – chystá sa architektonická súťaž.
Tatiana Štefanovičová zo Slovenského archeologického a historického inštitútu povedala, že výkopu a výskumu predchádzalo vyčistenie celého územia.
V prípravnej fáze získavali aj plány domov, ktoré stáli na Vydrici pred jej likvidáciou v 60. rokoch. Výskum bude na viacerých miestach prebiehať priamo v suterénoch zbúraných objektov.
Výskum by sa mal skončiť do konca roka, sondy nebudú môcť robiť na celej ploche. „V teréne sú aj také priestory, ktoré sa nebudú dať skúmať. Sú to zvyšky bezpečnostných krytov, možno atómových, ktoré boli pod hradným kopcom,“ objasnila Štefanovičová. Dodala, že by sa tu mohli nachádzať základy stavieb zo 16. alebo 17. storočia, zrejme aj staršie nálezy.
„Na jednej parcele v tejto lokalite už máme z minulosti odkryté pohrebisko, kde boli pochovaní Kelti. Boli tam nahádzaní pravdepodobne po nejakej bojovej udalosti, v hlavách mali ostré šípky,“ povedala Štefanovičová.
„Nájsť by sa mohla aj nejaká ranostredoveká výstavba, keltské osídlenie, mohlo by tam byť dokonca aj slovanské osídlenie.“