O kúpu bytov v Bratislave majú veľký záujem aj cudzinci.
„Takmer 15 percent bytov skúpili cudzinci, hlavne Španieli,“ povedala manažérka projektu Jégého alej Andrea Kučerová. Z 246 bytov je už 218 zarezervovaných, 32 zmlúv z toho uzatvorili cudzinci.
„Najväčší záujem sme zaznamenali zo strany Španielov (41 %), Angličanov (25 %) a Čechov (22 %),“ dodala hovorkyňa investora Finep Pavla Temrová. Medzi budúcimi vlastníkmi figurujú aj Austrálčania, Íri a obyvatelia Monaka.
Nie vo všetkých prípadoch ide podľa nej o cudzincov pôsobiacich na Slovensku.
Byt ako investícia
Záujem o bratislavské byty zo strany cudzincov už dávnejšie potvrdili viaceré realitné firmy. Ján Železník, maklér Bratislavskej realitnej kancelárie, hovorí, že mnohí takto nakupujú byty ako investíciu, lebo ich môžu prenajímať alebo predať, keď ich cena stúpne.
„Bolo tu niekoľko Angličanov, ktorí naháňali byty, aj staršie, a zopár ich kúpili. Chcú ich prenajímať.“
Veľa nakupujú byty Slováci, žijúci a pracujúci v zahraničí. Maklér sa často stretol aj s tým, že sa niektorí plánujú po nejakom čase na Slovensko vrátiť, aby tu trávili svoj dôchodok, a dovtedy nehnuteľnosť prenajímajú.
Predaj druhý raz
Developer J&T si podľa hovorcu Maroša Sýkoru pri predaji bytov národnosť kupcov nezisťuje.
„Časť z nich však cudzinci určite sú,“ povedal. Spoločnosť práve minulý týždeň spustila predaj luxusných bytov a apartmánov v komplexe River park na nábreží. Ten sa ešte len stavia. Aj Sýkora však vie o tom, že mnohí berú kúpu bytu ako investíciu. „Sú také prípady, že niektoré byty, ktoré predáme, sa už relatívne skoro predávajú druhý raz. V rámci Európskej únie sa to vyskytuje bežne.“
Podobne je to aj v Prahe či Paríži, agentúra AFP tvrdí, že cizincov na čele s Britmi, Talianmi a Američanmi, ktorí si kupují byt v Paríži, je dvakrát viac než pred 10 rokmi.