Stará tabuľka s číslom domu, ktorý zbúrali spolu s ostatnými stavbami v Petržalke pred viac ako tridsiatimi rokmi, inšpirovala jej nálezcu Petržalčana Jána Sanda na pátranie po majiteľoch už neexistujúceho domu.
V sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch v Petržalke zbúrali asi 2500 obytných domov a postavili namiesto nich betónové sídlisko. Keď Petržalku začali asanovať, mala približne dvadsaťtisíc obyvateľov. „Boli tam záhrady, sady, ale aj kiná a veľa hostincov. Petržalka bola zrejme najväčšou zásobárňou marhúľ v bývalom Československu,“ spomína Ján Sand, ktorý sa sem nasťahoval v roku 1978.
V tom čase sa búralo pri Ovsišti a Starom háji, kde je dnes dostihová dráha. Ľudia sa už sťahovali do nových panelových domov, ale ešte stáli zvyšky starých záhrad a sadov. „Všetko bolo v rozvalinách, ľudia zo spustnutých záhrad všeličo poodnášali. Na jednej prechádzke s dcérkou sme šli popri starých záhradách, kde už trčali iba stĺpiky z bráničiek s číslami domov. Na začiatku Ovsišťa, asi v miestach, kde je dnes trhovisko na Mlynarovičovej ulici a Blagoevova ulica, som na stĺpiku našiel číslo domu 25. Tak som si povedal – o chvíľu to zničia, zoberiem tú tabuľku. Z recesie som ju pribil na svoj záhradný domček v Marianke a mal som ju tam takmer tridsať rokov,“ spomína Ján Sand. Dnes sa rozhodol zistiť, či ešte žijú ľudia, ktorí v tom dome bývali.
„Zišlo mi na um, že by sme tabuľku mohli ako pamiatku na petržalskú ságu odložiť. Chcel by som aj prostredníctvom novín zistiť, či žijú tí, čo v tom dome kedysi bývali,“ hovorí. Pamätníci starej Petržalky sa môžu ozvať na adresu redakcie alebo na e-mailovú adresu bratislava@sme.sk.
Autor: ena