Mesto rokuje o možnosti obnoviť v Bratislave záchytku.
Tú, ktorá fungovala do leta 2004 na Hraničnej, zavreli pred tromi rokmi, lebo ju zničil opilec. V tom čase patrila k posledným takýmto zariadeniam. Po roku 1996 zostali totiž z vyše 40 na Slovensku len tri – v Bratislave, Trnave a Košiciach.
V hre je viacero lokalít
Obnovenie záchytky je jednou z priorít primátora na toto volebné obdobie.
„V tomto momente je predčasné ešte o výsledkoch rokovaní hovoriť, ale boli by sme radi, keby záchytka do konca roka fungovala,“ povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová.
V hre je viacero lokalít, jednou z nich je aj stredisko Retest na Ľadovej ulici, ktoré prejde od augusta do správy mesta. Predtým resocializačno-terapeutické stredisko, ktoré pomáha začleniť sa abstinujúcim narkomanom späť do spoločnosti, spravovalo Staré Mesto.
Keďže však má celomestskú pôsobnosť, starosta Andrej Petrek ho navrhol prepísať na mesto.
K opilcom volajú záchranku
Mestská polícia na staniciach nemá pre opilcov miesto na vytriezvenie. V zahraničí však často bývajú záchytky práve pri polícii.
„Niekoľkokrát sa nám podarilo nasmerovať opitých aj do miesta ich bydliska, zväčša však hliadky volajú rýchlu zdravotnícku pomoc. Hlavne kvôli zraneniam,“ povedal hovorca polície Peter Pleva. Policajti aj preto majú kurzy prvej pomoci. „Keby záchytka existovala, bolo by to dobré v tom, že o opitých by tam bolo po zdravotnej stránke postarané,“ dodal Pleva.
Záchytka bola stratová
Poskytovanie služby bolo v minulosti stratové, za „nocľah“ v záchytke totiž bolo treba platiť 600 korún. A to bolo v mnohých prípadoch ťažko vymožiteľné vzhľadom na sociálne pomery mnohých opitých.
Zásadný problém s opitými, ktorým v zime hrozilo, že zamrznú, sa podarilo vyriešiť v decembri otvorením nízkoprahovej nocľahárne na Ivanskej ceste. Tu môžu prenocovať aj bezdomovci pod vplyvom alkoholu.
Autor: japa