Zelenú plochu pri Sade Janka Kráľa, známu ako lesík Krasovského, kúpi firma IPD za 5000 korún za meter štvorcový. Rozhodli o tom v stredu mestskí poslanci. Pozemky v okolí pritom majú niekoľkokrát vyššiu hodnotu.
Pôvodne chcel investor s rakúskym kapitálom kúpiť lesík za 4000 korún za meter. Občania, ktorí nechcú na pozemku polyfunkčný objekt, sa dali dokopy a ponúkli mestu, že ho kúpia za 4001 korún za meter.
Poslanec za SDKÚ Branislav Zahradník nato na rokovaní prišiel s pozmeňujúcim návrhom, ktorým zvýšil cenu pre IPD o tisíc korún.
Starosta Petržalky Milan Ftáčnik s predajom nesúhlasil, preto bolo treba na schválenie trojpätinovú väčšinu. Tá sa bez problémov našla – za bolo 52 zo 69 prítomných. Proti zastavaniu sú aj občania, 14-tisíc z nich podpísalo petíciu za zachovanie zelene. Námestník primátora Tomáš Korček (SDKÚ) i Ftáčnik upozornili, že výstavba je aj tak neodvratná. Investor má totiž nielen povolenie na výrub vyše stovky stromov, ale aj kladné územné rozhodnutie a súhlas mesta. Od roku 2004 mal mestský pozemok v prenájme.
Pred hlasovaním o lesíku bola emotívna diskusia. Poslanci KDH Pavol Minárik a Viera Kimerlingová výstavbu podporili. Podľa Minárika vytvorí clonu, ktorá oddelí Sad Janka Kráľa od rušnej diaľnice a Einsteinovej. „Je to slušný investor, ktorý zohľadňuje pripomienky mesta i mestskej časti a investoval do dopravného riešenia,“ povedala Kimerlingová, bývalá zastupujúca starostka Petržalky.
Na výrok, že investor koná v dobrej vôli, reagovala starostka Devína Ľubica Kolková: „Dá sa hovoriť o dobrej vôli, keď investor vie o protestoch tisícok obyvateľov?“
„Ide asi o jediný podpivničený lesík na svete. Vlastne je to samá náletová zeleň a semenisko drevokazného hmyzu,“ kritizoval nezávislý Štefan Holčík.
„Rozmýšľajte, kým niečo také poviete. Je to skôr na pokutu, že sme nechali náš majetok zarásť burinou,“ oponoval Dušan Hruška (SZS).
O tom, kto za všetko môže, sa napokon sporili Ftáčnik a primátor Andrej Ďurkovský. „Pán primátor podpísal nájomnú zmluvu, hoci nemusel. My sme podľa stavebného zákona museli vydať územné rozhodnutie,“ povedal Ftáčnik.
„Konal som správne, v súlade s územným plánom,“ odpovedal primátor. „Keď ste mali taký vnútorný rozpor, mohli ste rezignovať,“ povedal Ftáčnikovi Minárik.
Po hlasovaní medzi poslancov vbehla aktivistka za zachovanie lesíka Elena Pätoprstá a začala v sále rozhadzovať petičné hárky. Vyviedla ju mestská polícia, pokutu nedostala.
Ďalšie kauzy
V napätej atmosfére sa poslanci v stredu venovali aj ďalším známym kauzám. Nepredali pozemok s parkoviskom a zeleňou na rohu Tomášikovej a Ružinovskej firme Global Plus, blízkej právnickej vysokej škole. Tá tu chce postaviť nové fakulty, internát a podzemné parkovisko. Pozemok mala firma, ktorej spoločníkom je Ján Čarnogurský, kúpiť za 2500 korún za meter štvorcový, pričom trhová cena by bola oveľa vyššia.
Na programe bol aj predaj časti domu, v ktorom sídlila lekáreň u Salvatora, dedičom po bývalom majiteľovi Rudolfovi Adlerovi. Tí už získali druhú časť domu v reštitúcii.
Na návrh starostu Starého Mesta Andreja Petreka primátor návrh na predaj stiahol, kým reštituenti nepreukážu, ako sa vyrovnajú s nájomníkmi desiatich bytov v dome.
Osud amfiteátra na Búdkovej ceste bude nakoniec spätý s plánovanou halou na majstrovstvá sveta v hokeji. Tá má vyrásť na petržalskom brehu medzi Mostom Apollo a Prístavným mostom. Pozemky vlastní firma Apollo Arena, zámenou má získať parcely pod amfiteátrom. Doplatiť však musí 150 miliónov, rozhodli poslanci.