V Starom Meste na Palackého ulici sa bude zrejme búrať čierna stavba. Búracie práce by nemala robiť mestská časť, ale nový majiteľ nehnuteľnosti. Potvrdila to hovorkyňa Starého Mesta Alena Kopřivová.
Starosta Starého Mesta Andrej Petrek po voľbách vyhlásil, že bude z rozpočtu financovať odstraňovanie čiernych stavieb. Poslanci na to schválili 10 miliónov. Náklady by sa potom vymáhali od stavebníkov.
Nadstavby
Čierne stavby na území Starého Mesta sú väčšinou menšie úpravy, ktoré sú neprípustné pre pamiatkarov, z hľadiska územného plánu alebo technických noriem.
Príkladom je nadstavba na Palárikovej ulici vedľa Reduty. „V rozpore so stavebným povolením tu vyrástla nadstavba podkrovia. Stavebný úrad rozhodol o jej odstránení. Rozhodnutie je stále aktuálne,“ povedala Kopřivová. Medzitým sa však zmenil majiteľ nehnuteľnosti. Ten je podľa Kopřivovej ochotný zbúrať už postavené, ale s tým, že urobí nadstavbu podľa nového projektu. Ten má byť hotový na jeseň.
Kauza Hviezdoslavovo
Známou čiernou stavbou je nadstavba na Hviezdoslavovom námestí. Krajský stavebný úrad zrušil 1,5-miliónovú pokutu stavebníkovi, vyrubenú v Starom Meste. Okrem toho krajský úrad nesúhlasil s vydaním dodatočného stavebného povolenia. Staromestský úrad podľa Kopřivovej zvažuje, či opäť vydá dodatočné povolenie, alebo nariadi nedovolené poschodia zbúrať.
Medzi ďalšie stavby, kde je podozrenie alebo istota, že sú nelegálne, Kopřivová zaradila rodinný dom na Tvarožkovej ulici, nadstavbu budovy Lúčnice na Štúrovej ulici a budovu v Slávičom údolí. Tam namiesto sedlovej strechy, ktorá bola v projekte i v stavebnom povolení, vzniklo jedno plnohodnotné a jedno ustúpené podlažie. V prípade Tvarožkova treba podľa Kopřivovej zistiť, či je rekonštrukcia domu v súlade s len nedávno schváleným územným plánom zóny. Ak ho stavebník nerešpektoval, stavebný úrad ho bude nútiť, aby stavbu zmenil.
„Likvidácia čiernych stavieb je zdĺhavý proces, ktorý môže trvať aj niekoľko rokov. Na zbúranie čiernej stavby musí byť vydané súdne rozhodnutie, bez neho nie je možné ani len vstúpiť na cudzí pozemok, nieto ešte búrať,“ povedala Kopřivová.
Čakanie na zákon
Problémom sú malé kompetencie stavebného úradu. Dodatočné stavebné povolenie, pokuta alebo nariadenie stavbu odstrániť – to sú nástroje, ktorými teraz stavebné úrady riešia čierne stavby. Nový stavebný zákon, ktorý sa pripravuje, by to mal zmeniť, povedal hovorca ministerstva výstavby Miroslav Bátovský.
Úrad by mal silnejšie páky – mohol by dať návrh na odobratie živnostenského oprávnenia stavebnej firme alebo zastaviť dodávky energií na stavenisko. Do návrhu zákona sa teraz zapracúvajú pripomienky legislatívnej rady vlády.
Bátovský nevedel povedať, kedy by sa zákon mohol dostať na rokovanie parlamentu. „Počítame s účinnosťou od 1. januára 2009,“ povedal hovorca.