Lamačania, ktorí bývajú pri diaľnici D2, sa sťažujú na veľký hluk. Spísali petíciu, žiadajú, aby sa pri rušnej križovatke na Lamačskej začala stavať protihluková stena a to čo najrýchlejšie.
„Tak skoro to ešte nebude,“ povedal Ľubomír Plai, prednosta miestneho úradu Lamač. Stena je totiž ešte len v úrovni štúdie.
To potvrdila aj Národná diaľničná spoločnosť. „Stavať sa bude, ale ťažko povedať kedy,“ povedal Marcel Jánošík, hovorca. Podľa neho je okolo projektu viacero problémov, nutné je najprv spraviť merania.
Projekty by podľa posledných vyjadrení mali byť hotové do septembra, Jánošík to však vylúčil. „Momentálne to nie je reálny termín.“
O stene sa teda zatiaľ nevie, aká bude dlhá ani odkiaľ kam presne povedie. Isté je len to, že bude prechádzať križovatkou Lamačská – Harmincova a osadia ju tak, aby v budúcnosti bolo možné rozširovať diaľnicu. Predpoklad spoločnosti hovorí o termíne začatia stavby až o dva roky.
Diaľničná spoločnosť už v Bratislave postavila viacero takýchto stien, jednou z nich je napríklad petržalská pozdĺž diaľnice D1.
„Tu sme tiež vymieňali obyvateľom okná za plastové,“ povedal Jánošík. Podľa meraní tu totiž hluk prekračoval normy, hovorca však tvrdí, že k tomu neprispela len diaľnica, ale aj mestská cesta a blízka železnica.
V mnohých prípadoch sa však obyvatelia sťažujú na hluk, aj keď steny už existujú. „Sú projektované na 80-kilometrovú rýchlosť, toľko, koľko je maximum v obci. No to sa často nedodržiava,“ hovorí Jánošík.
O tom, kde budú steny stáť, sa rozhoduje už počas stavania diaľnice alebo po jej dokončení, diaľničná to rieši operatívne - keď obec pocíti, že hluk prekračuje normy.
Ak je miera hluku vysoká, môže sa dokonca budovať špeciálny drenážny povrch – tak je to na Einsteinovej v Petržalke. V asfalte sú špeciálne kanáliky, ktoré odvádzajú vlhkosť, preto cesta vlastne nebýva mokrá. „Je to veľmi drahé, v prípade Petržalky si to však vyžiadala únia,“ povedal Jánošík.
Najnovšia protihluková stena v meste je zatiaľ na úseku diaľnice Prístavný most – Mierová.