Starostlivosť o zeleň v Bratislave je rozdrobená. Časť spravuje mesto, mestské organizácie Marianum, Starz a Paming. O zvyšok sa starajú mestské časti, ktoré samostatne rozhodujú o množstve peňazí na údržbu a obnovu zelene.
Mesto má obmedzené možnosti pri tvorbe dlhodobej stratégie v plánovaní a revitalizácii zelene. Pripravuje preto legislatívne zmeny, ktoré by v tejto oblasti ujasnili pravidlá spolupráce s mestskými časťami. Kompetencie mestských častí by to neovplyvnilo.
„Magistrát by mal pre mestské časti vydávať metodické usmernenia v rámci zelene, robiť legislatívne úpravy, riešiť koncepčné úlohy ako plánovanie do budúcnosti,“ povedala mestská záhradníčka Anna Galčíková.
Legislatívne zmeny budú zahŕňať aj všeobecne záväzné nariadenie o zeleni. Malo by obsahovať prílohu významných plôch zelene podľa mestských častí, ktoré by mali ostať zachované, teda chránené pred zastavaním.
„Nariadenie je v štádiu príprav, musí ešte prejsť pripomienkovým konaním,“ objasnila Galčíková. Ide o zdĺhavý proces, netrúfam si povedať, kedy začne platiť.“
Dodala, že na oddelení životného prostredia magistrátu pracuje len jedna pracovníčka, ktorá všetky činnosti nemôže zvládať. „Magistrát plánuje vytvoriť tím ľudí, ktorí sa budú hlbšie zaoberať zeleňou.“
Pracovať budú napríklad na celkovej evidencii zelene v meste, ktorá zatiaľ nie je dokončená. Zeleň si evidujú mestské časti, ale chýba prepojenie na mesto. K úlohám nového tímu by malo patriť aj plánovanie obnovy cestnej zelene či vytvorenie zoznamu vhodných drevín do stromoradí pri cestách.
S mestskými časťami budú hľadať aj riešenie financovania spoločných projektov, pravdepodobne využijú tiež fondy EÚ.
Autor: dagu