V týchto dňoch sa rozhoduje, čo bude s domčekom na Lazaretskej 9. Jeho zbúranie nie je vylúčené ani napriek tomu, že by mohol byť pamiatkou.
Ministerstvo kultúry teda predĺžilo lehotu konania o tom, či pamiatkou naozaj bude. Chce, aby sa našiel kompromis medzi zámermi majiteľa a snahami pamiatkarov. „Konanie trvá 60 dní, začalo sa 30. apríla,“ povedala hovorkyňa ministerstva Soňa Čermáková-Uličná.
Nový majiteľ totiž má súhlas na prestavbu s tým, že asanáciu krajskí pamiatkari nevylúčili. Tí istí pamiatkari však o niečo neskôr, v januári, požiadali o vyhlásenie domčeka za pamiatku.
Problém je v tom, že domček je chránený už v čase, keď sa začne konanie. Majiteľ má teda zviazané ruky napriek tomu, že nemá zakázané domček aj zbúrať.
Podľa ministerstva kultúry teraz rokuje s majiteľom mesto. „Do úvahy prichádzajú rôzne riešenia, tie sú už v kompetencii mesta,“ povedala hovorkyňa.
Mesto sa v minulosti vyjadrilo, že o objekt zrejme nebude mať záujem, zatiaľ magistrát ani nedostal ponuku na kúpu nehnuteľnosti.
„Nedisponujeme potrebnými informáciami, aby sme sa vedeli definitívne vyjadriť. Vzhľadom na prebiehajúce i plánované rekonštrukcie pamiatok pravdepodobne nie je reálne, aby mesto investovalo do ďalšej,“ povedala Eva Chudinová z magistrátu. Dodala, že ak sa ukáže potreba vlastniť takýto objekt na konkrétny účel, je možné, že hlavné mesto sa oň bude uchádzať.
Majiteľ objektu Walter Nittnaus sa ku kauze odmietol vyjadriť. Podľa našich informácií však s vyhlásením domčeka za pamiatku nesúhlasí - nie je teda vylúčené, že sa bude súdiť.
O tejto možnosti vie aj ministerstvo kultúry, hovorkyňa povedala, že ich postup je legitímny a v súlade so zákonom.
Mestskí pamiatkari na domček ako potenciálnu pamiatku upozornili už v roku 1996, keď pripravovali podklady pre územný plán zóny Dunajská.
„Vytypovali sme ho spolu s ďalšími objektmi, návrhy na vyhlásenie sme chceli pripravovať postupne. Boli sme presvedčení, že nie je možné objekty len tak zbúrať, lebo boli súčasťou pamiatkovej zóny,“ hovorí riaditeľ Mestského ústavu ochrany pamiatok Ivo Štassel.
Popiera zodpovednosť za to, že domčeku teraz môže hroziť zánik: „V pamiatkovej zóne nemožno odstrániť hodnotný objekt bez súhlasu pamiatkarov.“
Krajský pamiatkový úrad sa napriek urgenciám k problému nevyjadril.
Könyökiho dom
V roku 1885 si ho dal podľa projektov známeho architekta Ignáca Feiglera postaviť Jozef Könyöki.
Könyöki sa zaslúžil o založenie mestského múzea a neskôr bol 30 rokov jeho riaditeľom. Bol váženým obyvateľom mesta, na jeho podnet dala I. bratislavská sporiteľňa v roku 1872 reštaurovať radnicu, bol aj pri reštaurovaní Dómu.
V nike nad vstupom je plastika sv. Jozefa, v pravej ruke má pílu, ľavú na srdci.
Mestskí pamiatkari hovoria, že dom je takmer nedotknutý, má architektonickú, ale aj historickú hodnotu.
Podľa ministerstva kultúry je eklektická stavba výnimočne zachovaná a taká vzácna, že by pamiatkou mala byť. O Könyökim ministerstvo povedalo, že význam aktivít tejto osobnosti ďaleko presahuje regionálny rámec.
Teraz si tu prenajíma priestory galéria Space.
(dot)