Projekt priekopníckej prestavby časti Šafárikovho námestia na galériu sa komplikuje.
Občianske združenie Camera Obskura tu chce vytvoriť umelecký priestor zastrešujúci aj zastávku električky, potrebuje však súhlas vlastníka alebo správcu pozemku. A ten sa bude pravdepodobne meniť.
„Rokovali sme predtým s ministerkou práce Vierou Tomanovou, jej sa zámer páčil. Dozvedeli sme sa však, že pozemok si zrejme vymení ministerstvo a rezort vnútra,“ povedal Pavel Meluš zo združenia. Rokovania sa teda začínajú nanovo, projekt pritom existuje roky. Združenie už hovorilo so samosprávou, prebehla už aj študentská architektonická súťaž a workshop na štúdiu riešenia lokality.
Hovorkyňa ministerstva vnútra Alena Koišová sa k problému nechcela vyjadriť, podľa nej je ešte priskoro. „Ministerstvo vlastníkom ani správcom pozemku nie je,“ povedala o aktuálnom stave. Ako sa k projektu rezort stavia, či by ho podporil. alebo má iný zámer, nekomentovala.
„Víťazný projekt je veľmi trendy,“ hovorí architekt Benjamín Brádňanský, jeden z organizátorov študentskej súťaže. Dvojpodlažná budova je v pôdoryse ležatej osmičky, charakteristická je členitou fasádou voľne sa zvažujúcou k terénu. Po stranách by boli schody, kde by mohli ľudia sedieť, vznikol by priestor aj pre malý amfiteáter.
„Takýmto konceptom by sa Bratislava priblížila svetu, čosi podobné existuje aj v Yokohame či v Dánsku. Je to jeden zo súčasných zaujímavých prúdov architektúry, kde sa budova stáva krajinou a krajina budovou.“
Camera Obskura chce, aby tu boli fotografie Laca Bielika z augusta 1968. Jeho známe snímky z vpádu sovietskych vojsk totiž vznikli práve tu. Tiež by tu však mali expozíciu ďalšie štyri osobnosti so slovenskými koreňmi, ktoré vstúpili do povedomia sveta fotografiami - dvorný fotograf Beatles Dežo Hoffmann, Milan Rastislav Štefánik, vojnový fotograf Robert Capa a kozmonaut Eugen Andrew Cernan.