Riešením sú inzeráty, internet alebo známosti. Niekedy však stačí obehnúť zopár kaviarní či barov, alebo sa na možnosť brigády opýtať na niektorej stavbe.
Čo najvyšší zárobok
„Najskôr sa pýtam v podnikoch, kde obvykle chodím,“ opisuje postup pri hľadaní brigády 20-ročná Renáta. Prešla už päť miest, kde brigádnika nepotrebovali.
Úspešnejšia bola v malej cukrárni, ponúkli jej umývanie riadov. „Pracovala by som každý deň okrem víkendu od 11.00 do 20.00 a platili by mi 50 korún na hodinu. Za umývanie riadov to nie je zlé, ale nie som si istá, či tak chcem stráviť celé leto. Skúsim ešte niečo iné.“
V kaviarni s oznamom na dverách, že hľadajú čašníčku, už miesto nemali. „Obsadené máme aj brigády,“ povedala jej čašníčka. Po chvíli si však od Renáty vypýtala kontakt. „Možno o týždeň by sa niečo našlo. Ale u nás je otvorené až do jednej ráno. Zvládli by ste robiť aj dva dni za sebou? Potom by ste mali zase voľno.“ Renáta hovorí, že práca sa jej zdá dobrá, ale chcela by viac zarobiť. Tu by dostala tiež 50 korún za hodinu. „Ostávalo by mi ešte prepitné, ale zaráža ma, že toľko by som mala aj za umývanie riadov.“
Trochu väčší zárobok by sa jej ušiel v reštaurácii, kde by za umývanie riadov dostala 55 korún. Pracovať by mohla každý druhý deň.
Nakoniec sa rozhodla pre miesto čašníčky v reštaurácii. „Majiteľ povedal, že nemusím pracovať každý deň, závisí to od našej dohody. Platiť mi bude síce tiež 50 korún na hodinu, ale pre voľno sa mi to oplatí,“ vysvetľuje svoj výber.
Sám si našiel brigádu aj 22-ročný študent Braňo. „Celý rok sedím nad knihami, tak som si hľadal manuálnu prácu. Navyše tie aj najlepšie platia.“ Pýtal sa na niekoľkých stavbách v meste. Na jednej z nich teraz odváža odpad zo zbúraniska. „Zarobím 80 korún za hodinu a pracujem od siedmej ráno do piatej.“
Hľadanie cez internet
Ema, 24-ročná vysokoškoláčka, brigáduje posledné leto. „Končím školu, dúfam, že o rok už budem mať naozajstnú prácu. Brigádujem od pätnástich. Robila som všetko možné, upratovačku aj asistentku riaditeľa.“ Cez agentúru si brigádu našla prvýkrát, potom sa už spoliehala na internet. „Agentúry ponúkajú väčšinou mechanické práce, chcela som robiť niečo, čo by ma aj zaujímalo.“ Výhodné sa jej zdá aj to, že zarobí viac, ako keby brigádu získala cez agentúru. „Môže to byť aj 20- či až 50-percentný rozdiel, samozrejme, závisí to od druhu práce.“
Agentúry všetko vybavia
Daniel, naopak, využíva agentúry. „Brigádujem aj cez rok, v lete si hľadám niečo dlhodobejšie. S agentúrami mám dobré skúsenosti a istotu, že dostanem zaplatené. Vyhovuje mi to, že k nim prídem a ukážu mi ponuku. Nemusím sám sedieť hodiny za počítačom a vymýšľať, čo by sa mi hodilo. Všetko vybavia za mňa.“
Autor: dagu