Napriek tomu, že dlažba ulíc v pešej zóne historického jadra je permanentne poškodená a chodcom na niektorých miestach hrozí úraz, Staré Mesto o jej výmene neuvažuje. „Na opravy dlažby máme tento rok v rozpočte 600-tisíc, to by na výmenu nestačilo. Zamestnávame však pracovníka, ktorý denne opravuje poškodené miesta,“ hovorí Alena Kopřivová, staromestská hovorkyňa. Dodala, že dlažba je síce vhodná pre chodcov, ale nevyhovuje, ak po nej chodia autá a nákladniaky.
„Dlaždice sú plytké a zasadené do štrku, takže autá ich poškodzujú a vylamujú. V budúcnosti chceme preto čo najviac obmedziť vjazd áut do pešej zóny. To sa však dá až od 1. januára budúceho roka, pretože povolenia na tento rok sú už vydané.“
Podľa Kopřivovej od budúceho roka preto Staré Mesto plánuje výrazne obmedziť aj vjazd osobných áut a povolenia pre ľudí, čo v jadre pracujú a podnikajú. Najväčší problém však bude v tejto súvislosti s obmedzovaním nákladných áut, ktoré používajú stavebníci pri rekonštrukcii objektov v jadre. Peniaze, ktoré platia za povolenie tí, čo majú vjazd do pešej zóny, by podľa Kopřivovej mali v budúcnosti ísť priamo na opravy dlažby. „V súčasnosti sú jednou z položiek rozpočtu, minulý rok to bolo okolo päť miliónov korún.“
Hoci ulice pešej zóny sú v správe mestskej časti Staré Mesto, minulý rok mesto zaplatilo opravu dlažby na Panskej ulici za 1,6 milióna. Predlážďovanie ulíc a námestí sa začalo pred vyše desiatimi rokmi, bola to iniciatíva vtedajšieho starostu Starého Mesta a súčasného primátora Andreja Ďurkovského. Výmenu dlažby v uliciach a na námestiach historického jadra realizovali na etapy, kritici preto vyčítajú projektu najmä to, že sa nezastavil, keď začalo byť jasné, že dlažba nevydrží nápor vozidiel.