Výstava s titulom Bohovia a hrdinovia v podobe 70 farebných grafík pochádzajúcich z konca 19. storočia prináša fantazijné vyobrazenia indických príbehov, legiend, mýtov a hrdinských eposov, medzi ktoré patrí aj najväčší a najznámejší - Mahabharáta a Rámajána. Vybrané maľované grafiky zo zbierky Ericha Allingera poskytujú náhľad do bohatej epickej tradície príbehov starovekej Indie, ako aj nadväzujúcej religióznej literatúry.
História farebných zľudovených grafík pochádza z polovice 19. storočia, keď sa vo vyšších spoločenských kruhoch profiluje nový typ umelca tzv. gentleman artist (umelec-džentlmen), ktorý sa tematicky zasväcuje indickej tradícii a technicky neoklasicisticko viktoriánskej olejomaľbe. Vytvára teatrálne inscenované mytologické sujety v idylicko-ideálnej krajine, pričom pozorovateľovi sprostredkuje pocit vtiahnutia do deja zobrazeného príbehu.
Koncom 19. storočia sa začala masová produkcia umeleckej tlače vďaka farebnej litografii. Aj umelecké reprodukcie obrazov indických umelcov B. P. Banerjee a Ravi Varma sa týmto spôsobom šíria v Indii, ale dostávajú sa aj na starý kontinent. Obrazové grafické reprodukcie sa významným spôsobom dostávajú k obyvateľstvu a prinášajú nebývalý prístup k vizuálnej podobe starovekých príbehov a výjavov z religióznych dejín.
Dlho boli indické umelecké tlače označované termínom "triviálne umenie". Dnes sú považované za hodnotné kultúrne dedičstvo s vysokou zberateľskou hodnotou. Pre výstavu v MAK-u zapožičal svoje umelecké tlače Erich Allinger, ktorý ich zhromaždil v najrôznejších kútov Indie. Prezentované práce z 19. a 20. storočia ponúkajú predovšetkým motívy viažuce sa k hrdinskému eposu Mahabharáta a Rámajána.
Prezentácia Bohovia a hrdinovia v múzeu MAK na Stubenring 5 je prístupná denne okrem pondelka od 10.00 do 18.00, v utorok do 24.00.
Výstava potrvá do 23. septembra.
Hanuman prenáša Ramu a Lakšmana cez more. FOTO - E. ALLINGER |