Umelá mestská pláž – bez kúpaliska – bude neďaleko bývalého Lida. Kúpalisko Lido a pláž boli za Starým mostom. V jeho blízkosti vyúsťuje pri Dunaji most Apollo. Bol tu asi dvadsaťmetrový bazén, kabínky na prezliekanie, trávnatý areál.
Voda v bazéne bola z Dunaja a podľa pamätníkov bola vždy strašne ľadová. Tiež tu bolo veľa komárov. Tí odvážnejší volili radšej kúpanie priamo v Dunaji a aj sa slnili na niektorých miestach priamo pri rieke, niekedy aj nahí.
V súčasnosti sa už Bratislavčania v Dunaji kúpu minimálne. Zopár miest podobných prírodným pieskovým plážam je v Petržalke, v úseku, ktorý sa začína za Ekonomickou univerzitou. Chodia sem najmä nudisti vyhľadávajúci samotu a v rieke sa skôr osviežujú, ako plávajú. Osvieženie v rieke hľadajú najmä počas dlhotrvajúcich horúčav, keď voda v jazerách začne svojou teplotou pripomínať polievku. Kedysi sa ľudia kúpali aj v Karlovoveskej zátoke. Sú tu lodenice, to však pri kúpaní neprekážalo, dnes tu do vody vojde málokto, je znečistená. Historické fotografie sú dokladom toho, že obyvatelia mesta kedysi s obľubou využívali aj pláž pod Devínom, tá už dnes neexistuje. Menšie pláže sú oproti, na rakúskej strane.
Dunajská voda však podľa hygienikov nie je vhodná na kúpanie, napriek tomu, že z krátkodobého hľadiska sa mierne prečisťuje, obsahuje aj ťažké kovy. Najväčším problémom dunajskej vody v súčasnosti je stále znečistenie najmä ropnými látkami z lodnej dopravy.
Autor: japa,r