Z bytu na Šulekovej 19 koncom mája exekútor deložoval manželov Tolkunovovcov. Bývali v zreštituovanom dome, ktorý reštituent predal ďalej. K exekúcii došlo, keď odmietli ponuku majiteľa domu Ľuboša Haláka na náhradné bývanie. Ten ich tvrdenie, že nebolo primerané, odmieta.
„Tolkunovovci sa na stretnutie dostavili až po niekoľkých výzvach, na ktoré nereagovali. Z troch ponúknutých bytov si vybrali jeden s nájomným 7700 korún a poplatkom za energie okolo päťtisíc korún. Nájom bol na dobu neurčitú. Prostredníctvom svojho právnika ponuku odmietli,“ povedal Halák. Dodal, že výšku nájomného obsahovala nájomná zmluva, ktorá bola k dispozícii 30 dní od zabezpečenia bytovej náhrady.
Alexander Tolkunov argumentuje tým, že takúto zmluvu nevideli. „Ponúkli nám byt s nájomným 17-tisíc korún a nad päťtisíc by stáli energie. Navyše bol nájom len na dobu určitú.“
Tolkunovovci už dva roky bývajú v záhradnej chatke. „V byte nám majiteľ odpojil kúrenie. Až v deň exekúcie sme sa dozvedeli, že tam už od januára nemáme ani trvalý pobyt.“
Halák vysvetľuje, že na základe stavebného povolenia v dome prebiehala rekonštrukcia rozvodov, ktoré boli v havarijnom stave. „Revízie odbornými pracovníkmi preukázali úniky plynu v nájomných bytoch. Bezpečnostné dôvody mi nedovoľujú napustiť plynovody v nájomných bytoch plynom.“
Potom, ako Tolkunovovci odmietli náhradný byt, Halák podal návrh na exekúciu. Konanie sa ťahalo od minulého roka. „Súd neakceptoval námietky, že to nie je primeraný byt. Tolkunovovcom zaniklo právo, aby na Šulekovej bývali. Dlhodobo vedeli, že im hrozí exekúcia. Napriek tomu nekontaktovali mňa ani správkyňu domu, aby hľadali náhradné riešenie.“
Manželia tvrdia, že majiteľ bytu z nich spravil bezdomovcov, situáciu chcú riešiť cez Ústavný súd. Halák povedal, že vlastnia časť záhradnej chatky a bytu na Miletičovej. „Manželka v oboch vlastní jednu šestinu, sú tam aj iní vlastníci. V byte býva môj syn s rodinou, nie je možné, aby sme sa tam ubytovali,“ hovorí Tolkunov. (dagu)