Hygienici už vyhodnotili prvé tohtoročné odbery vody z jazier, ktoré patria medzi prírodné kúpaliská.
„Letná sezóna sa začína 15. júna a prvé odbery robíme dva týždne predtým, teraz už začíname s druhými. Zatiaľ všetky sledované jazerá spĺňajú požiadavky na kvalitu vody na kúpanie,“ povedala Anna Klimentová z regionálneho ústavu verejného zdravotníctva.
V Bratislavskom kraji hygienici sledujú vodu v desiatich jazerách – v Zlatých pieskoch, Kuchajde, vo Vajnorských jazerách, Veľkom Draždiaku, v Rusovciach, Senci, Ivanke pri Dunaji, Rovinke, Malých Levároch a Plaveckom Štvrtku. Prvé odbery sú však zväčša bez problémov, tie nastávajú až počas dlhotrvajúcich horúčav. Teplota vody podľa hygienikov ovplyvňuje v každom prípade jej biologickú kvalitu a v prehriatom jazere sa zhoršuje.
Počas sezóny hygienici robia odbery z prírodných kúpalísk každé dva týždne, z umelých raz mesačne. Tento týždeň už začnú s druhými odbermi na Záhorí a v Senci.
Hendikepovaný Draždiak
Z bratislavských jazier je dlhodobo bezproblémový z hľadiska hygienických noriem na kúpanie okrem Zlatých pieskov aj petržalský Draždiak. Nepatrí však k prevádzkovaným kúpaliskám.
Brehy jazera má od mesta zverené do správy mestská časť Petržalka. Vodná plocha je majetkovo nevyrovnaná, spravujú ju Štátne lesy. Tie sa však zase nestarajú o režim okolo jazera.
Draždiak nemá oficiálny štatút prírodného kúpaliska. Magistrát zveril pozemky v areáli Petržalke pred štyrmi rokmi. Vtedy Petržalka začala plánovať skultúrnenie areálu jazera a zavedenie regulovaného režimu v letnej sezóne. Petržalské zastupiteľstvo schválilo urbanistickú štúdiu zóny Veľký Draždiak. Objednala a zaplatila ju mestská časť a spracoval ju rchitektonický ateliér Markrop.
Hendikepom jazera zostáva aj túto sezónu vedenie vysokého napätia, ktorého trasa ide priamo ponad jazero. O možnej prekládke vedenia sa hovorí už roky. V novom územnom pláne je zohľadnená, elektrárne sa na jej trase s mestom dohodli v roku 2000. Mesto však napriek tomu pozemky, kadiaľ mala viesť, medzitým predalo a noví vlastníci s trasou nesúhlasia.
Západoslovenská energetika čaká v tejto veci na iniciatívu mestskej časti. „Či sa dokáže dohodnúť s vlasníkmi alebo navrhne nejaké náhradné trasovanie,“ povedal jej hovorca Ján Orlovský.
Čunovo hygienici nesledujú
Vodu v obľúbenom Čunovskom jazere hygienici nevyhodnocujú. Zatiaľ tu stále platí zákaz kúpania, hoci teoreticky je možné, že bude túto sezónu zrušený.
Bratislavská vodárenská spoločnosť požiadala v máji krajský úrad životného prostredia o vyňatie čunovského jazera z I. ochranného hygienického pásma. Na zákaz kúpania v jazere podľa vodárov už roky nie je dôvod. Malo by však zostať v druhom pásme. O prípadnom zmiernení ochrany by mal úrad rozhodnúť v priebehu júna.
Autor: Jana Parková