Petržalský starosta Milan Ftáčnik sa stretol s ministrom hospodárstva Ľubomírom Jahnátkom. Znova otvorili tému ropovodu do Rakúska.
O zámere Transpetrolu, rakúskej strany a nášho ministerstva sa hovorilo už pred troma rokmi. Nesúhlasilo vtedy ani mesto, ani vodári či ochranári. Hlavným argumentom proti bolo možné ohorozenie pitného zdroja.
„Starosta osobne nie je jednoznačne proti, no zámer podporíme až vtedy, ak bude za aj ministerstvo životného prostredia, vodohospodári a mesto,“ povedal hovorca Petržalky Ľubomír Andrassy. Podľa Ftáčnika sa prv musia prehodnotiť pripomienky o bezpečnosti a ochrane prírody.
Ropovod by mal mať na území Slovenska 14 kilometrov, o presnej trase však ešte ministerstvo odmieta hovoriť. „Bol by to krok k diverzifikácii dovozu ropy,“ povedal hovorca ministra Branislav Zvara. Neboli by sme teda závislí iba od jedného dovozcu, ropa by cez potrubie mohla prúdiť obojsmerne.
Zvara sa vyjadril aj k bezpečnosti, ktorá by mala byť zvýšená, pri potrubí by totiž mala viesť aj kontrolná chodba.
Predchádzajúci projekt hovoril, že potrubie by viedlo aj chráneným krajinným územím Dunajské luhy a cez Dunaj by pokračovalo do Rakúska. Pri poruche môže byť hrozbou pre vodné zdroje Ostrovné lúčky-Mokraď, Kalinkovo a Šamorín. Odtiaľ je napríklad zásobovaná aj Petržalka a Vrakuňa. Odborníci tvrdia, že aj únik malého množstva ropnej látky môže spôsobiť veľké škody – liter ropy znehodnotí milión litrov vody.
„Sme proti aj naďalej,“ povedala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Príčinou nesúhlasu mesta sú podľa nej značné námietky vodárov.
Bratislavská vodárenská spoločnosť je zatiaľ opatrná. „Situáciu monitorujeme, vyjadríme sa k nej tento týždeň. Nechceme dať unáhlené stanovisko,“ povedala Jana Štulajterová zo spoločnosti.