Príjmy z dane za psa sa podľa zákona môžu použiť na hocičo. Rozpočtové pravidlá nehovoria o tom, že by sa museli použiť opäť v tejto oblasti. Rozhodujú o tom poslanci.
V Novom Meste sa totiž tieto peniaze využívajú aj na budovanie zákazových značiek. Majitelia psov hovoria o kuriozite.
„Nie je to kuriozita,“ hovorí Valéria Reháčková z miestneho úradu. Lokality, kde značky umiestňujú, sú podľa nej logicky vybraté. Ide o ihriská, športoviská, areály škôl, frekventované chodníky, trhové miesta. Úrad má povinnosť miesta so zákazom označovať.
„Máme 44 výbehov pre psy a 43 košov na exkrementy. Ročne na dani vyberieme asi 500-tisíc korún a to nestačí ani na obsluhu košov.“ Psičkári tu sú podľa nej nedisciplinovaní.
Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia hovorí, že postup Nového Mesta je v poriadku. „Je to možno paradox, ale nevidel by som na tom nič nesprávne. Je to na zabezpečenie čistoty, obec má právo prijať takéto opatrenia. Má to aj istý verejnoprospešný cieľ.“
Napríklad Staré Mesto sa však snaží oslovovať psičkárov pozitívne. „Dbáme na prevenciu,“ hovorí Alena Kopřivová z miestneho úradu. Peniaze z dane putujú na čistenie plôch a výbehu na Múzejnej, na koše a vrecúška. Ako bonus pre niektorých úrad ponúka knihu o chovateľstve.
Petržalka chce tento rok tiež vyjsť v ústrety psičkárom a zjednodušiť výber daní či registrácie. Investovať sa chystá aj do výbehov a častejšieho čistenia.
Minulý rok sa v Petržalke vybralo na dani 3,4 milióna korún, až 2,8 milióna šlo na čistenie, v Starom Meste daňovníci zaplatili 1,23 milióna. (dot)