itung.
Grösslingová chce vodu
Ľudia z dolného konca Grösslingovej ulice sa sťažujú, že sa tam veľmi práši, čo v súčasných horúčavách dokonale sťažuje život. Táto časť ulice nie je dláždená a denne po nej jazdia stovky povozov z tovární a do nich.
Cestu striekajú vodou len jediný raz ráno, potom sa o ňu už nikto nestará. V meste kropia ulice vždy dvakrát denne, Grösslingovú len raz a to aj napriek tomu, že je na nej čoraz viac nájomných domov. 10. 7. 1900
Kvety na hroboch
Luxus dokáže až príliš okato upozorňovať na rozdiel medzi spoločenskými triedami. Vidno to aj na pohreboch.
Zatiaľ čo v minulosti sa objavovali pri pohrebných obradoch kvety len vtedy, ak odišiel z tohto sveta mladý nevinný človek, teraz sa stávajú kvetinové dary hotovou mániou. Dokonca aj na pohreboch tých, ktorí v živote páchali len zlo a neprávosti. Ako keby šlo o dobrodincov ľudstva.
Podľa cirkevných zásad sa kvetmi a vencami lúčime len s deťmi, ktoré zomreli v nevinnosti. Ak skoná dospelý, stačia sviece. Smútok sa nevyjadruje pompou a nádherou kvetinových darov. 18. 7. 1900
Výročie požiaru
Dnes je to práve sto rokov, čo sa popoludní o pol tretej rozľahol na Michalskej ulici krik „Horí“.
Požiar vypukol v Timarovom dome a búrka rozdúchala pažravé plamene tak, že zakrátko horelo celé vnútorné mesto. Človek bol rád, že si zachránil holý život. Za pomoci vtedajších prostriedkov bol boj ľudí s plameňmi prakticky beznádejný. Záchranu prinieslo len utíšenie vetra.
Vo vnútornom meste vtedy vyhorelo 102 domov a dvaja ľudia zahynuli. Škoda predstavovala dva milióny zlatých. Tieto historické fakty Prešporčania určite poznajú, ale napriek tomu sa dnes predpoludním viacerí spytovali, prečo vyzváňa veľký radničný zvon. Bola to spomienka na túto katastrofu.
Keď sa vtedy mestská rada ako-tak spamätala z hrôzy, rozhodla sa, že tento deň si budú Prešporčania pripomínať každoročne spomienkovou omšou v korunovačnom Dóme a zvonením veľkého radničného zvona.
18. 7. 1900
Na cvičenie s bicyklom
Okresné vojenské veliteľstvo vydalo nariadenie, aby všetci vojenskou službou povinní muži, urýchlene oznámili, či vlastnia bicykel. Ak bicykel majú, musia na cvičenie prísť aj s ním. Každý účastník cvičenia s bicyklom dostane potom určenú sumu ako odškodné za používanie vlastného majetku.
Autor: 19. 7. 1900