V lokalite pod Zečákom v Lamači sa bude stavať. Obyvatelia a investor sa však sporia, aké novostavby by tu mali vzniknúť. Tí, ktorí spísali petíciu proti zámeru, hovoria, že bytovka naruší charakter zóny, investor naopak hovorí, že ide o rodinné domy.
Pôvodný zámer spoločnosti S-Hanza hovoril totiž o málopodlažných bytovkách. Starostka Oľga Keltošová ho neodporučila, v oblasti stoja iba rodinné domy. Investor teda projekt zmenil.
„Tu sa už hovorí o štyroch rodinných domoch, investorovi sme odporúčali doplniť vizualizácie,“ povedal Ľudovít Lučenič, predseda komisie výstavby miestneho zastupiteľstva (ĽS-HZDS). Obyvatelia sú však aj naďalej proti. Myslia si, že vlastne ide o ten istý projekt s „kozmetickými úpravami“.
„Investor to len nazýva rodinnými domami. Domnievame sa, že iba rozdelil pôvodný projekt na štyri budovy. Okrem toho domy majú mať od troch do šiestich bytov, čo je na rodinné domy priveľa,“ hovorí Viera Illíková a Zuzana Letková z petičného výboru proti výstavbe bytov v ich susedstve. Dokument podpísalo spolu 101 ľudí. „Chceme len udržať charakter štvrte. Nikomu nebránime stavať, ale nie vo vnútrobloku v záhradách a sídlisku.“ Podľa nich na miesta ani neexistuje žiadny prístup a investor chce asanovať garáže tesne pri domoch na vytvorenie cesty.
Konateľ S-Hanzy Marián Hanzalík hovorí, že projekt je v súlade so všetkými normami. „Jednali sme so samosprávou a vlastníkmi okolitých nehnuteľností a znížili sme celkový počet bytov z 22 na 12, znížili sme tiež výšku každého zo štyroch rodinných domov. Podľa projektu a zákona v každom môžu byť najviac tri byty. A výška domov je nižšia asi o päť metrov v porovnaní so susedným domom, ktorý vlastní členka petičného výboru.“
Projekt podľa neho rešpektuje zástavbu a zatraktívňuje prostredie. „Je neslušné a nekorektné, ak ten, kto má vlastnú strechu nad hlavou, bezdôvodne zamedzuje iným slušné bývanie,“ povedal.
„Čo je to rodinný dom, o tom hovorí zákon,“ povedal Lučenič. Komisia sa ešte nevyjadrila k tomu, do akej miery to projekt spĺňa. Lučenič však dodal, že je len otázka času, kedy sa územie zastavia. V Lamači totiž existuje veľký tlak na výstavbu.
Podľa starostky má investor právo stavať na svojich pozemkoch. „A stavebné konanie sa ešte nezačalo, obyvatelia budú mať šancu sa k celému zámeru vyjadriť,“ povedala.