BRATISLAVA 6. júna (SITA) - V bratislavskom Ružinove by sa mali rozšíriť možnosti starostlivosti o deti predškolského veku či trávenia voľného času detí, služby pre starších občanov ako aj ľudí, ktorí sa starajú o seniorov či zdravotne postihnutých občanov. Nevyhnutné sú tiež osvetové a informačné aktivity spojené s poskytovaním komplexného poradenstva a tiež drobné komunálne servisné služby pre občanov. Vyplýva to z výsledkov dvojročného Projektu komunitnej rehabilitácie Bratislava-Ružinov spolufinancovaného Európskym sociálnym fondom, ktorého cieľom bolo nájsť riešenie pre ľudí znevýhodnených zo zdravotných, sociálnych či iných dôvodov na trhu práce. Ako dnes pri príležitosti ukončenia projektu pre agentúru SITA uviedla koordinátorka projektu Katarína Sabová, konkrétne výsledky sú akýmisi námetmi, o čom by mali byť v budúcnosti sociálne firmy v Ružinove.
"Sociálne podnikanie je ekonomická činnosť spojená so sociálnymi cieľmi, kde sú hospodárske prebytky znovu investované do rozvoja miestnej komunity a na regeneráciu lokality, nie však s cieľom maximalizovať zisk. Ide skôr o ťah na nefinančný zisk, vrátiť to späť ma rozvoj územia," povedala Sabová. Zdôraznila, že sociálne firmy by mali byť konkurencieschopné a robiť vlastné rozhodnutia, čiže byť nezávislé od miestnych orgánov, vlády a orgánov štátnej správy. "Sociálna firma v Ružinove by mohla vzniknúť aj teraz, ale bol by to prototyp firmy, zatiaľ nie je na Slovensku špeciálna legislatíva o sociálnom podnikaní. Je to komplexný problém, ktorým bude pracovať celé rozvojové partnerstvo, miestne zastupiteľstvo, Národná tematická sieť, ktorá už má vo výstupoch celú stratégiu podpory sociálnej ekonomiky a tiež záležitosť legislatívcov a normotvorcov," konštatovala Sabová. Ružinovský starosta Slavomír Drozd prisľúbil, že o dva alebo tri roky sa podobný výskum uskutoční opäť.
Počas výskumnej časti projektu bolo oslovených 3 400 rodín, návratnosť dotazníkov bola 10 %. Cieľovými skupinami boli občania so zdravotným postihnutím, občania starší ako 45 rokov, ľudia po rodičovskej dovolenke, občania starajúci sa o člena rodiny, ľudia v ťažkej životnej situácii, krátkodobo a dlhodobo nezamestnaní, neumiestnení absolventi škôl či ľudia s nízkou kvalifikáciou. Členmi Rozvojového partnerstva podieľajúceho sa na projekte sú Agentúra špecializovaných služieb pre autistov a iné zdravotné postihnutia, mestská časť Ružinov, nezisková organizácie S.P.A.C.E, Slovenská humanitná rada, Organizácia muskulárnych dystrofikov, neoficiálnym partnerom je Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave.