Internetový magazín veterinárov, psičkárov a ochrancov zvierat mapuje, do akých zariadení sa u nás môže ísť so psom. Zatiaľ vedia v Bratislave o 32 takýchto prevádzkach. Ide hlavne o reštaurácie a hotely.
Martin Zámečník z projektu Miláčikovia.sk hovorí, že ľudia doteraz nemali takéto informácie kde hľadať. „Snažíme sa tiež vylepšiť atmosféru v spoločnosti,“ hovorí. Ilustruje to napríklad aj fakt, že niektorí podnikatelia mali zo zaradenia do zoznamu strach, že psičkári k nim začnú chodiť hromadne a zneužívať povolenie.
Či je Bratislava „dog friendly“, teda ústretová k psom, sa podľa Zámečníka nedá jednoznačne povedať. „Je rôznorodá. Žije tu silná komunita, ktorá využíva služby so psom.“ Často je tu však problém s oficiálnymi priestormi alebo zeleňou, kam psy nesmú. Zámečník dodáva, že na druhej strane treba pracovať na výchove psičkárov.
Z nákupných centier vie portál len o Auparku, ktorý je prístupný so psom, Tesco psy povoľuje, len pokiaľ ide o pomocníkov pre hendikepovaných.
Naopak, pre kníhkupectvá Artforum je úplne prirodzený vstup so psom už roky. „Akurát nám prekáža, že nám ocikávajú kníhkupectvo zvonka, vnútri s nimi nie je problém,“ povedal majiteľ Vlado Michal.
Magistrát hovorí, že je priateľský k tým psičkárom, ktorí dodržiavajú nariadenia. Hovorkyňa Eva Chudinová sa odvoláva na ohlasy znechutených nepsičkárov. „Mestské časti už inštalovali na mnohých miestach vrecúška na exkrementy a vybudovali výbehy. Sú podmienky na to, aby psičkári tieto nariadenia dodržiavali,“ dodáva.
Chudinová nevie o tom, že by vstup do budovy magistrátu so psom bol zakázaný. „Vo všeobecnosti sa však očakáva, že tam človek nechodí so psom.“
Do bratislavskej zoo na rozdiel od pražskej psy nesmú, podľa pracovníčky na infolinke to tak bude, kým nebudú všetky zvieratá za sklom.
Autori myšlienky chcú zoznam rozširovať. „Nie je cieľom k tomu firmy dotláčať, no vždy budú ľudia, ktorí budú tieto služby vyhľadávať. Psy majú v spoločnosti svoje miesto,“ hovorí Zámečník.
Psy v zahraničí
Hovorca magistrátu Prahy Jiří Wolf nevie o tom, že by verejné budovy a úrady vrátane magistrátu zakazovali vstup so psom. „Jediné, kde je to v Prahe zakázané, sú parky, tu musia byť psy na vôdzkach.“ Môžu dokonca aj do zoo, kde majú svoj kútik s miskami a tak je to podľa Wolfa vo všetkých mestských inštitúciách.
V Prahe existuje niekoľko hotelov, ktoré sú „dog friendly“. Združené sú aj na internete.
V USA možno so psom navštíviť aj golfové ihriská, tenisové kurty alebo raftovať. Psičkárov pustia aj na Sochu slobody či známy cintorín Sleepy Hollow, do televíznych štúdií alebo galérií. Manželia Zuckermanovci dokonca organizujú psie prehliadky New Yorku s retrieverom Tawny. Turistom ukážu napríklad aj jeden z najznámejších psích výbehov na svete vo Washington Square Park v Greenwich Village či známe psie salóny a reštaurácie.
(dot)
Staré Mesto dalo pred troma rokmi vybudovať z peňazí od psičkárov výbeh pre psy na Mostovej ulici. FOTO SME – PAVOL FUNTÁL |