Na bratislavských cintorínoch pribúdajú kamenári, ktorí pracujú načierno a neprimeranú odmenu za prácu získavajú aj vyhrážkami.
Nový fenomén nadobúda rozmery krádeží, hovorí Miloslav Hrádek, riaditeľ pohrebníctva Marianum, ktoré spravuje takmer všetky cintoríny v meste.
Často neodborní kamenári nanucujú svoje služby zväčša starším návštevníkom cintorína. „Platbu žiadajú až po práci, chcú veľké peniaze. Máme podnety od občanov, ktorí sa ohradili a kamenári sa im vyhrážali rozbitím pomníka.“
Hrádek hovoril aj o prípadoch, keď kamenári žiadali zaplatiť za nevyžiadané očistenie alebo úpravu hrobu.
„Prihovoril sa mi muž, tvrdil, že je kamenár. Presvedčil ma, že mi spevní hrob, ale urobil to zle. Musela som ho dať celý prerobiť normálnej firme. Zapýtal si veľké peniaze, ale ja som urobila cirkus, tak sa stiahol. Nevyhrážal sa mi. Poznám ale paniu, ktorej sa to stalo a zo strachu zaplatila,“ hovorí staršia návštevníčka Cintorína Slávičie údolie.
Ide o ľudí, ktorí pracujú načierno. „Daňový a živnostenský úrad by mali robiť väčšiu kontrolu. My máme zviazané ruky,“ hovorí Hrádek.
Podobný problém je v Košiciach a Banskej Bystrici. Vedúci prevádzky tamojšieho verejného cintorína Martin Fabík potvrdil, že aj tu pracujú neodborní kamenári. „Nemôžeme ich vyhodiť. Závisí to len od ľudí, aby si ich služby neobjednávali.“
V Banskej Bystrici sa fuškárov rozhodli zlikvidovať vďaka zoznamu kamenárov s oprávnením.
„Robíme presnú evidenciu a pri vstupe na cintorín ich kontrolujeme. Odovzdávajú prácu aj priestor. Vyhneme sa tak odpadu, ktorý predtým po nich ostával,“ povedal vedúci prevádzky bystrického krematória a cintorínskych služieb Pavol Bielik.
Návštevníci, ktorým by sa podvodní kamenári snažili nanútiť svoje práce, sa majú obrátiť na správu cintorína alebo políciu.