SME
Streda, 5. október, 2022 | Meniny má Viera

Pripomienky obyvateľov

Od začiatku sa proti prelinkovaniu autobusov zdvihli hlasy nespokojných Petržalčanov. Sťažovali sa na nedostatok spojov, preplnené autobusy aj dĺžku cestovania. Častejšie prestupovanie mnohým predĺžilo a zdražilo cestovanie.

Od začiatku sa proti prelinkovaniu autobusov zdvihli hlasy nespokojných Petržalčanov. Sťažovali sa na nedostatok spojov, preplnené autobusy aj dĺžku cestovania. Častejšie prestupovanie mnohým predĺžilo a zdražilo cestovanie.

Petržalská samospráva mesiac prijímala pripomienky obyvateľov na vylepšenie dopravy. Pre SME na ne reagoval Karol Kajdi z Dopravného podniku Bratislava.

Odrezané Ovsište

Myslím, že poslednú úpravu dopravy nie je možné hodnotiť ako zlú vo všeobecnosti. Spoj č. 98 skvalitnil prepojenie Ovsišťa s odľahlými časťami mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane vyradenie priameho spojenia s centrom mesta pociťujeme ako závažný nedostatok. Ak sa pozrieme na bývalý spoj č. 88 na Šafárikovo námestie, ktorý tam bol za 10 minút, to sa so súčasným stavom nedá porovnať. Darmo argumentujú pracovníci dopravného podniku častým spojom 95. Treba prestupovať cez komplikovanú križovatku a čakať na ďalší spoj, hlavne v soboty a nedele 15 – 19 minút.

Za podstatne horší komfort platíme namiesto desaťminútového lístka aspoň tridsaťminútový, čo beriem ako neoprávnené predražovanie a bezpracný zisk DP.


Navrhujem veľmi jednoduchú a lacnú možnosť, aby linka č. 99 z Ovsišťa odbočila doprava, prešla cez Starý most ako chodí linka č. 50, zobrala ľudí na zastávke na Šafárikovom námestí a napojila sa na pôvodnú trasu pri TPD ďalej do Petržalky. To isté sa dá urobiť aj späť.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia Karol Kajdi, DPB:

Ovsište malo pred zmenami len spojenie linkami č. 83, 84 na Hodžovo nám. a č. 88 na Šafárikovo námestie, teraz Ovsište obsluhujú linky č. 87, 88, 98, 99. Hoci Ovsište stratilo priame spojenie so Šafárikovým námestím, ktoré bolo aj tak iba dočasné (do uzatvorenia Starého mosta), získalo nové priame spojenia a to na Nový most, AS Mlynské nivy, k obchodným centrám v Petržalke, nemocnici na Antolskej, ŽST Petržalka, miestnym úradom, do Ružinova a Nového Mesta.

Zle prístupná nemocnica

K nemocnici Antolská je pomerne zložitý prístup. Vždy sa z centra vyžaduje prestup na iný autobus, čo občanom s pohybovými a inými zdravotnými pro­blémami spôsobuje nemalé ťažkosti.


Linka č. 93 bola veľmi vyťažená od Jasovskej až po Hlavnú stanicu. Odkedy je jej trasa odklonená a končí v bývalom Janíkovom dvore, po odklonenej časti chodí takmer prázdna, no pritom obrovská časť obyvateľov prišla o svoj spoj na Hlavnú stanicu a do mesta.

SkryťVypnúť reklamu

Reakcia:

Predtým k nemocnici Antolská premávala linka č. 95, po novom tam jazdí linka č. 99. Zatiaľ čo v predchádzajúcom systéme sa bez prestupu dalo dostať k nemocnici zo 16 zastávok v Petržalke, v novom systéme sa tam dá dostať priamo až z 27 zastávok. Celkovo zaniklo priame spojenie zo šiestich zastávok a pribudlo na sedemnástich. Prístup je teda jednoduchší. Spojenie linkou č. 95 zo Šafárikovho námestia k nemocnici trvalo 19 minút, teraz s prestupom 95 + 99 trvá 20 minút, kým predtým linka č. 95 premávala dopoludnia, cez víkend každých 15 minút, teraz ide autobus každých sedem až osem minút.

Vyhliadkový autobus 99

Z autobusu číslo 99 urobili vyhliadkovú jazdu po Petržalke. Cesta, ktorá nám predtým trvala 10 min., trvá 30 – 45 min.


Pri poslednej „reorganizácii“ dopravy prišiel niekto s nápadom, že cestujúci budú radšej operatívne prestupovať, ako dlho čakať na autobus. Autor tohto nápadu je zrejme mladý, zdravý človek, ktorý chodí autom. Jeden okružný spoj 99, z ktorého sa dá prestupovať na iné spoje, nie je vhodný pre starších, invalidov, mamičky s deťmi a kohokoľvek v lejaku alebo fujavici.


Reakcia:

Zmyslom linky 99 je zabezpečiť prípojné spojenia (na 2-3 zastávky) k nosným linkám, ako aj prepojiť pre menej mobilných a starších bez prestupu celú Petržalku. Cestujúci si môžu vybrať, či uprednostnia dlhšiu cestu bez prestupu linkou 99, alebo rýchlejšiu cestu inou linkou s prestupom na linku 99. Čo sa týka návrhu na predĺženie trasy na Šafárikovo námestie, jazdná doba zo zastávky Mlynarovičova k linkám č. 83, 88 na Jungmannovej by sa v takom prípade predĺžila z 3 min. na 13.

Odrezaná Kutlíkova

Chýba mi spojenie naprieč „stredom“ Petržalky, t. j. Kutlíkova – Pajštúnska a pokračovanie rovno, nie odbočenie na Smolenickú. (Jediný autobus, ktorý takto chodí, je „Avionbus“.) Chýba tak spojenie na veľmi hustú vetvu autobusov, ktoré chodia po Panónskej a tak lepšie využívanie nových smerov, čiže nepridržiavať sa sta­rých, už imaginárnych trás.


Reakcia:

Návrh na spojenie naprieč stre­dom Petržalky je inšpiratív­ny a realizovateľný po vybudovaní obratiska pri Technopole.

Stretávanie autobusov

V súčasných podmienkach dopravy nie je možné nahradiť zrušené alternatívne spoje skra­covaním intervalov na jednom spoji (v rannej špičke z Petržalky 4 min., v popoludňajšej špičke do Petržalky 6 min.) lebo výsledkom je takmer pravidelné dobiehanie sa autobusov.


Reakcia:

Riešením stretávania autobusov by mohla byť aktívna preferencia autobusovej dopravy, kde by meškajúci spoj mal na križovatke prednosť a nadbiehajúci autobus by dostal červenú. Takéto riadenie križovatiek je technicky i finančne mimoriadne náročné, závisí od finančných prostriedkov mesta.

Prestupovanie pri TPD

Je nutné vyriešiť behanie ľudí cez križovatku pred TPD na prestupové autobusy. DPB tvrdí, že je to medzinárodný štandard, čo je veľmi ignorantské tvrdenie.


Reakcia:

Po vybudovaní rýchloelektričky bude nutné rovnako prestupovať. Je však potrebné zabezpečiť taký pohyb cestujú­cich, aby bolo prestupovanie čo najpohodlnejšie a najkratšie, a to aj úpravou cyklu a fáz riadenia svetelnej signalizácie.

Rýchloelektrička

Treba tlačiť na urýchlené vybudovanie električky a žiadať vysvetlenie ku každému zdržaniu. Inak podstatnú zmenu k lepšiemu nemožno očakávať.


Na čo treba myslieť, je prí­prava liniek po spustení električky. Treba dlhodobo objasňovať zmeny, ktoré vzniknú.


Chcel by som navrhnúť zmenu na konečnú stanicu budúcej električky v Petržalke z Janíkovho dvora, keďže sa uvažuje o výstavbe Petržalka-juh. Minimálne nech sa navrhuje obratisko tak, že bude môcť z neho viesť trasa ďalej na juh.

Reakcia:

Trasy autobusov v Petržalke sa po vybudovaní električiek zmenia len minimálne – nahradí sa linka č. 95 a presmerujú linky č. 50 a 78. Linka č. 83 bude predĺžená k Technopolu, ak v súvislosti so stavbou električkovej trate vznikne nové obratisko. Práve to je výhoda súčasných petržalských liniek, že sa nebudú musieť výraznejšie meniť a spôsobovať problémy s orientáciou cestujúcich.

Business centrá

Linka č. 68 ignoruje business centrá, ktoré v posledných rokoch vyrástli od Košickej po Bajkalskú. Návrh riešenia: presmerovanie linky č. 68 na trasu Košická – Prievozská – Miletičova: priepustnosť križovatky Košická – Prievozská je v tomto smere lepšia a cestujúci do business centier na Prievozskej by sa dostali priamo do práce.


Reakcia:

Návrh je inšpiratívny, pri tvorbe nového riešenia dopravy sa zvažovala aj takáto alternatíva. Rizikom bola strata obsluhy Dulovho námestia a dopravné zápchy na Miletičovej ulici popoludní v opačnom smere. Napokon sa zvolila „geograficky“ najkratšia trasa pre spojenie Petržalky s Ružinovom. Biznis centrá obsluhuje zo strany Prístavnej ulice aj linka č. 87. V štádiu zvažovania je presmerovanie linky č. 96 cez Most Apollo a Prievozskú ulicu tak, aby obslúžila aj biznis centrá.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 5. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 6. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 7. Dôležitosť duševnej pohody
 8. Druhý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 1. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 2. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 3. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 4. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 5. Zuzana Bednárová: V Prešove je ešte veľa vecí na zlepšovanie
 6. Dni nezábudiek prispejú na zachovanie prevádzky Linky dôvery
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 14 328
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 326
 3. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 247
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 947
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 5 942
 6. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 5 465
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 5 085
 8. Dôležitosť duševnej pohody 4 856
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Oskar Kaman: Ako magistrát (ne)získal 1,6 milióna eur do rozpočtu
 2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 3. Michal Feik: Zmena klímy v mestách. Výsledky prieskumu obyvateľov
 4. Martin Gajdoš: Prečo sa o trhovisko na Žilinskej oplatí bojovať?
 5. Róbert Thomas: Budíček! Vstávajte, prišli smetiari
 6. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 329
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 6 212
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 059
 4. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 023
 5. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 3 977
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 773
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 757
 8. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 2 649
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťZatvoriť reklamu