Posledné veľké zmeny v mestskej hromadnej doprave sa udiali v septembri 2005, keď sa prelinkovali autobusy a zmenili ich trasy najmä v Petržalke.
Mesto sa snažilo ušetriť na verejnej doprave, keďže nedostalo dotáciu od štátu a audity v Dopravnom podniku Bratislava z roku 2004 ukázali neefektívne trasy liniek a nadpriemernú hustotu zastávok. Ďalším dôvodom zmien bolo otvorenie Mosta Apollo, po ktorom začali premávať tri nové linky - 88 k Novému mostu, 87 do Ovsišťa a 68 na zastávku Holíčska.
Mestskí poslanci v roku 2005 poverili námestníka primátora pre dopravu Karola Koladu, aby so zvláštnou komisiou pripravili optimalizáciu verejnej dopravy. Orientácia v systéme liniek sa mala zlepšiť, doprava zrýchliť - na nosných linkách sa mali zahustiť intervaly, zastávky na nosné linky mali byť ľahko pešo dostupné. Úspora najazdených kilometrov mala mestu ušetriť 19 miliónov ročne. Mal sa znížiť aj počet kĺbových autobusov.
Úspory zmizli v inflácii
Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej úspory pohltila inflácia, ktorá aj zvýšila náklady. „Prevádzka celej MHD bude tento rok stáť mesto o približne 100 miliónov korún viac ako minulý rok pri nezmenenom rozsahu poskytovaných služieb. To znamená, že z dnešného pohľadu relatívne usporené finančné prostriedky sa už nedajú použiť na vylepšovanie zmeneného systému MHD v Petržalke.
Podľa Karola Kajdiho z Dopravného podniku Bratislava sa usporilo na vozokilometroch približne 25 miliónov za rok a na znížení počtu vozidiel ďalšie prostriedky. Po zmenách sa podľa Kajdiho zvýšil počet cestujúcich aj predaných lístkov. Dopravný podnik pravidelne monitoruje vyťaženosť autobusov a priebežne zavádza zmeny v rámci finančných možností.
Nedostatkom MHD je podľa Kajdiho prestojovosť vozidiel a meškanie pre dopravné zápchy, ako aj starnutie vozového parku a jeho neadekvátna obnova.
Možné zmeny v doprave
Pre DPB sú podľa Karola Kajdiho prijateľné zmeny, ktoré prinesú úsporu vozokilometrov.
Uvažuje sa o posune konečných liniek 78, 83 a 87 hlbšie do územia Petržalky. Ešte predtým by sa malo vytvoriť obratisko autobusov so svetelnou križovatkou pri Technopole na Kutlíkovej ulici, ktoré mesto plánuje postaviť tento rok. K Technopolu by sa mala posunúť linka 83, linka 87 k dostihovej dráhe a linka 78 do Ovsišťa. Tým by sa malo vyriešiť odrezané Ovsište a Technopol od priameho spojenia s centrom, ako aj problematické prestupovanie pri TPD. V budúcoročnom rozpočte mesta podľa Chudinovej treba vyčleniť približne o 15 miliónov korún viac na prevádzku týchto liniek.
Tento rok vzhľadom na rozpočet podľa hovorkyne nie je reálne zvyšovať objemy dopravných výkonov bez zvýšenia zadlženia dopravného podniku alebo bez podstatných opatrení zameraných na zníženie nákladov dopravcu.
Predĺžila sa trasa na Dolnozemskú
Časť Petržalky v smere k nemocnici Antolská, ktorá po zmenách v doprave prišla o priame spojenie s centrom, má od 1. apríla čiastočne obnovené spojenie v skorých ranných hodinách a večer.
Ide o linky 93 na Hlavnú stanicu, 94 na Vazovovu a 68 na Trnavské mýto. Niektoré spoje týchto liniek vychádzajú v smere do centra zo zastávky Dolnozemská a v smere z centra končia na zastávke Bzovícka.
Odchody spojov s predĺženou trasou sú na stránke www.imhd.sk v časti cestovné poriadky v kolónke spoje z/do vozovní.(ena)
Trať začnú stavať koncom roka
Podľa hovorkyne magistrátu Evy Chudinovej by sa výstavba trate rýchloelektričky mala začať koncom roka. Počas výstavby sa uzavrie Starý most a doprava bude odklonená na ostatné mosty.
Náklady na stavbu trate a kúpu vozidiel mesto odhaduje na osem miliárd korún.
Zvažuje sa podzemný, nadzemný a povrchový variant trate. Mesto v súčasnosti dolaďuje projekt rýchloelektričky spolu so železnicami.
Trať rýchloelektričky by mala viesť z Janíkovho dvora v Petržalke popri Draždiaku cez Háje, Bosákovu, Einsteinovu a Viedenskú cestu cez zrekonštruovaný Starý most na Šafárikovo námestie.
(ena, sita)