Krajský súd v Bratislave tri dni pred schvaľovaním nového územného plánu zrušil rozhodnutie stavebného úradu v Starom Meste, ktoré umožňovalo zastavať parčík Belopotockého. Tento fakt zvrátil zmenu parčíka na zastavateľný pozemok.
Napriek tomu, že majiteľ pozemku, firma Zipp, rozhodnutie úradu mala, v novom pláne už mal byť parčík definovaný ako zeleň. Na to sa spoliehali aktivisti, ktorí 12 rokov bojujú proti zastavaniu kúska zelene.
V uznesení, ktoré mali včera schvaľovať poslanci, sa však prekvapujúco objavilo, že treba kladné stanovisko úradu do plánu premietnuť. „Tak znel pokyn ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja,“ zdôvodnil Ivan Macko, ktorý zodpovedá za územné programy mesta.
Primátor Andrej Ďurkovský sa tesne pred rokovaním dozvedel o rozsudku súdu. „Všetky právoplatné rozhodnutia sa do plánu zapracujú,“ povedal. To znamená, že mestu ostane problém dohodnúť sa so Zippom. Predchádzajúce pokusy o zámenu či kúpu pozemkov stroskotali.
Diskusia bez občanov
Soňa Párnická zo združenia za zachovanie parčíka, ktorá je aj poslankyňou v Starom Meste, sa na včerajšom rokovaní spolu s deviatimi ďalšími aktivistami k slovu nedostala.
Pri hlasovaní o tom, či majú dostať slovo, sa polovica poslancov zdržala. „Išlo o to, aby rokovanie nebolo zbytočne emotívne,“ povedal Ďurkovský. Podľa neho budú mať aktivisti dosť času, aby prostredníctvom mestských častí dali dokopy svoje pripomienky.
Tie sa budú zbierať do konca roka, potom sa zapracujú do nového plánu. Primátor si tento postup osvojil na návrh poslanca a starostu Petržalky Milana Ftáčnika.
Proces by mal podľa Ďurkovského trvať jeden a pol roka. Výsledkom by mala byť prvá aktualizácia plánu, asi v roku 2009.
„Chceme sa na tom zúčastňovať, napriek tomu sa obrátime na prokuratúru, aby preverila, aby posúdila zákonnosť tohto dokumentu,“ povedala ochranárka Ľubica Trubíniová.
Kritika a chvála
Okrem parčíka na Belopotockého bola reč aj o ďalších problémoch mesta. Ftáčnik chcel navrhnúť, aby sa z plánu vyňala plánovaná cesta cez Sad Janka Kráľa a ponechal sa lesík na Krasovského.
Po Mackovom vysvetlení, že takéto zmeny sa nedajú naraz zapracovať, svoje návrhy stiahol, hoci predtým argumentoval pokynom ministerstva výstavby, ktorý hovoril opak. „Podrobná regulácia územia sa musí urobiť v územných plánoch zón,“ povedal Macko. Tie majú robiť mestské časti.
Poslanci mali problém aj s čistopisom plánu, kde sa mali zjednodušovať niektoré formulácie. „Nechceme, aby sa v čistopise objavilo niečo iné, ako čo tu schvaľujeme,“ povedal poslanec za Smer Ivan Boháč. Jeho návrh, aby sa jazykové zmeny robili až pri aktualizácii, kolegovia nepodporili.
Plánu sa zastala bývalá námestníčka primátora Tatiana Mikušová. Podľa nej je dobré, že plán je, lebo doteraz platný má už 30 rokov.
Nový plán je otvorený dokument, ktorý bude reagovať na zmeny zo života. „Je predpoklad, že stavebný boom bude pokračovať,“ povedala Mikušová. „Plán má aj odporcov, čo je v demokracii normálne.“