Majetok Starého Mesta sa bude od 1. júna predávať a prenajímať vo verejných súťažiach. Hlavným kritériom pri výbere víťaza bude cena. Nakladanie s majetkom sa bude zverejňovať na internete, informácie sa budú priebežne aktualizovať.
Vyplýva to z pravidiel nakladania s majetkom, ktoré včera schválili staromestskí poslanci. „Je to prevratný materiál,“ povedal starosta Andrej Petrek.
Problém s reštitúciami
Hlasovaniu predchádzala dlhá diskusia, v ktorej vystúpili aj zástupcovia občianskeho združenia Právo Staromešťanov na bývanie.
Sú to obyvatelia nájomných bytov v čiastočne zreštituovaných domoch, v ktorých mestská časť predala svoj podiel reštituentovi, ktorý dom väčšinou predá ďalej.
Noví majitelia potom využívajú svoj majetok bez toho, aby zariadili pre obyvateľov primerané náhradné bývanie.
Jedným z pravidiel, ktoré bolo v pôvodnom návrhu vicestarostu Petra Tatára (OKS), bolo ustanovenie, že mestská časť takéto podiely predávať nebude. Na návrh finančnej komisie, ktorej predsedá šéf klubu SDKÚ Marián Procházka, sa tento bod zmenil. Predávať sa môže, ale len po pokusoch o dohodu s reštituentom.
Takáto situácia sa v Starom Mesta týka 27 bytových domov. Nové pravidlo nemá vplyv na spory v už predaných nehnuteľnostiach.
Ondrej Dostál z klubu OKS navrhol, aby sa zastupiteľstvo vrátilo k pôvodnému kategorickému nie. „To by bolo zakonzervovanie terajšieho stavu,“ povedal ďalší člen finančnej komisie Vladimír Pištek (SDKÚ).
Všetci poslanci sa zhodli, že chrániť treba aj právo na reštitúciu. Dostálov návrh napokon neprešiel.
Poslanci naopak schválili návrh Halky Ležovičovej (KDH), aby sa špecificky uviedlo, že spoluvlastník môže získať podiel len v prípade, ak zabezpečí obyvateľom domu primeranú náhradu.
Sociálny návrh
Neúspešný bol návrh Sone Dočolomanskej (SDKÚ), aby sa voľné nájomné byty nepredávali, ale len prenajímali ľuďom v núdzi podľa osobitných kritérií. „Nie je mi jasný pojem osobitné kritériá,“ reagoval Dušan Franců (OKS).
Obete reštitúcií sa búrili
Vážnym majetkovým problémom v Starom Meste sú reštituované obytné domy, kde mala menšinový podiel mestská časť.
V takých žijú rodiny, ktoré platia privysoké nájomné alebo ich idú deložovať. Príkladom je rodina zo Šulekovej 19, ktorú by mali dnes vysťahovať.
Príčinou je nehoda s novými majiteľmi lukratívnych nehnuteľností v centre Bratislavy. Reštituent totiž kúpi podľa prednostného práva menšinový podiel a celý dom predá ďalej. Nový majiteľ potom môže vyrubiť vyššie nájomné, robiť opravy a zásahy, ktoré znepríjemňujú život obyvateľom. Tí sa môžu dohodnúť na odkúpení bytov za trhové ceny, no tie sú v Starom Meste veľmi vysoké.
Títo ľudia, členovia združenia Právo Staromešťanov na bývanie, zaplnili s transparentmi stiesnenú sálu počas rokovania o nakladaní s majetkom mestskej časti. „Predali ste nás aj s tehlami,“ kričali. „Zastavte predaje v podielových domoch,“ povedal zástupca združenia Kristián Straka.
Podľa starostu Andreja Petreka mali reštituenti dostať finančné odškodnenie, predišlo by sa tak novým krivdám. Teraz sa vraj štát tvári, že situáciu má vyriešiť obec.
„Je to problém tých, ktorí sedia v parlamente, a volili ste ich aj vy,“ povedal Petrek s tým, že nevidí možnosť, ako výrazne pomôcť týmto obyvateľom.
(lin)