Deväť z 13 prírodných studničiek v bratislavskom lesoparku tento rok spĺňa hygienické požiadavky na kvalitu pitnej vody. Pritom minulý rok po vyhodnotení letných odberov nemala pitnú vodu len jediná – na Partizánskej lúke.
Podľa hygienikov zhoršenie mohol spôsobiť aj nedostatok zrážok či slabá zima. Voda sa nestačila v zemi dosť prefiltrovať. Práve na Železnú studienku a do lesoparku si však ľudia chodia naberať vodu aj do fliaš v domnení, že je kvalitnejšia ako tá vo vodovode. Bratislavská vodárenská spoločnosť preto chystá označenie studničiek, v ktorých voda nie je pitná.
„Kvalita vody v studničkách kolíše, napríklad tento rok je pitná v studničke na Partizánskej lúke, kde roky nevyhovovala. Naopak tie, s ktorými roky problémy neboli, sa zhoršili,“ hovorí Vladimír Kutka, riaditeľ mestkých lesov, ktoré územie spravujú.
Ani súčasný stav však nie je najhorší. Napríklad v roku 2004 nevyhovela požiadavkám ani jedna zo studničiek. Podľa hygieničky Anny Klimentovej z regionálneho úradu verejného zdravotníctva kvalita vody v studničkách sa zlepšila potom, keď sa zvýšila starostlivosť o prostredie, v ktorom sa nachádzajú.
Mestské lesy sa podľa riaditeľa chcú zamerať na rekonštrukciu studničiek v lesoparku. „Je ich asi tridsať, obnoviť by sme chceli polovicu z nich. V súčasnosti sa pripravuje zastrešenie a rekonštrukcia studničky pri druhom jazere.“
Ešte pred sto rokmi boli na území Bratislavy a v jej blízkom okolí stovky zachytených prameňov – studní či kopaných studničiek, ktoré slúžili ako vodné zdroje. V súčasnosti upadajú do zabudnutia. Jeden z najstarších zachytených prameňov v Bratislave je v oblasti Železnej studienky.
Najnavštevovanejšie studničky v Bratislave a okolí sú Chladná, Zbojníčka, Máriin prameň, Zlatá studnička, na Železnej studienke, pri Mokrom jarku, vo Fialkovej doline, na Štefánikovej magistrále, pri Vile Rustica a v Marianke .
Autor: japa