Tí, ktorí si kúpili byt v hlavnom meste pred piatimi rokmi, ho dnes v niektorých prípadoch môžu predávať za dvojnásobnú cenu. Podľa výskumu, ktorý robila Národná banka Slovenska spolu s Národnou asociáciou realitných kancelárií Slovenska (NARKS), sa na celom Slovensku za päť rokov zdvihli ceny bytov o 70 percent. V Bratislave je rast ešte výraznejší, na niektorých miestach až o 100 percent. Podľa generálneho sekretára NARKS Martina Lazíka budú aj tento rok ceny rásť v priemere o desať až pätnásť percent.
"Pred siedmimi rokmi som kúpila byt v tehlovom dome za milión a pol, dnes sa jeho trhová hodnota vyšplhala na 3 - 3,5 milióna," hovorí obyvateľka z mestskej časti Nové Mesto.
Rast cien nehnuteľností v Bratislave súvisí so životnou úrovňou, príchodom veľkých investorov, ako aj s tým, že Bratislava má potenciál stať sa významným medzinárodným uzlom. Vstup do Európskej únie v roku 2004 bol dôležitým zlomom. "Pre investovanie v oblasti nehnuteľností znamenal v mnohých prípadoch zjednodušenie procesu a sprístupnenie nášho trhu," hovorí Lazík.
Dopyt po bytoch významne prevyšuje ponuku. Vyháňa to aj ceny starých bytov, ktoré sa približujú cenám novostavieb.
Rast cien na jednej strane láka investorov a na druhej strane investori výstavbou zvyšujú cenu okolitých pozemkov a bytov. Najdrahšie byty sú v Starom Meste, najdrahšie lokality na Kolibe, pod Slavínom, v Horskom parku. Budúce vychytené lokality budú pravdepodobne pri Dunaji v Eurovea a River Parku.
Naopak, najlacnejšie byty sú na miestach, kde je nízka bezpečnosť alebo dopravná dostupnosť. Medzi tzv. zlé adresy v meste sa radí napríklad okolie Pentagonu vo Vrakuni či Kopčianska ulica v Petržalke. Delenie na dobré a zlé adresy je však podľa Lazíka subjektívne. "Nie vždy vysoká cena nehnuteľnosti znamená dobrú adresu, môže ísť len o drahú adresu," myslí si Lazík.
Občania proti novej výstavbe protestujú preto, že im uberá zo zelene. Podľa primátora Andreja Ďurkovského zahusťovanie sídlisk nemá len negatívne dôsledky. "Netreba zabúdať, že to má aj jeden veľmi pozitívny efekt - mieša sa stará a nová štruktúra a nestane sa, že z jedného miesta v meste vznikne geto," povedal Ďurkovský v rozhovore pre S-reality pred mesiacom.
Špecifická situácia je v Petržalke, kde ceny bytov výrazne rastú, hoci mestská časť mala predpoklady na to, aby sa stala zlou adresou - veľa bytov, no málo služieb, pracovných miest, oblastí na rekreáciu. Ceny v Petržalke zdvihla nová výstavba, pribúdanie služieb aj zvýšenie bezpečnosti. V Petržalke sa plánujú veľké projekty: výstavba na nábreží, nové sídlisko na juhu aj nový mestský park.
Ela Nahálková, r