Spoločnosť Petržalka City chce vybudovať „časť chrbtice“ Petržalky. Ide o územie lemujúce z oboch strán Chorvátske rameno a vymedzené Hálovou ulicou, Rusovskou cestou a Romanovou ulicou. Časť pozemkov investor vlastní, zvyšok má od mesta v dlhodobom prenájme s predkupným právom.
Urbanistický návrh vypracoval ateliér Alexy & Alexy, podľa architekta Tibora Alexyho sa vnášajú mestské prvky na územie, kde prevláda len funkcia obytnosti. Najsilnejšími prvkami majú byť rušný mestský bulvár a mestský park.
Bulvár má byť 60 metrov široký, prechádzať by mal Jantárovou ulicou. Vytvoria ho električková trať (nosný dopravný systém), štvorprúdová cesta a dva zelené pásy, ktoré budú určené chodcom. „Polaritu k tomuto rušnému mestskému centru bude vytvárať mestský park,“ hovorí Tibor Alexy.
Urbanista Tibor Alexy k otázkam okolo výškových budov dodal, že priestory sa vždy akcentovali výškovými stavbami. „Navyše veže tu navrhujeme práve preto, aby tu neboli rozťahané budovy – napríklad supermarkety s veľkými parkoviskami. Práve takýto druh stavieb totiž pohlcuje väčšiu plochu zelene.“
Na územie pri Chorvátskom ramene platila vyše dvadsať rokov stavebná uzávera, za socializmu sa plánovalo, že tadiaľto bude viesť dráha metra či rýchlodráhy. V súčasnosti je to zelený pozemok, ktorý vytvorila náletová zeleň. Petržalčania ho využívajú ako oddychovú prírodnú zónu. „Nepripravíme ich o ňu, naopak, urobíme tu miesto náletovej zelene na stavebných parcelách mestský park,“ povedal predseda predstavenstva spoločnosti Juraj Richter.
Podľa návrhu má zeleň a voda v tejto lokalite tvoriť 11,5 hektára, čo je polovica z jeho celkovej rozlohy. „Po odpočítaní plochy Chorvátskeho ramena tvorí zeleň 37 percent celkovej plochy,“ hovorí Alexy.
Spoločnosť Petržalka city, ktorá je investorom projektu vznikla spojením viacerých spoločností, ktorí mali stavebné zámery v centrálnej oblasti Petržalky pri Chorvátskom ramene.
„Pri tvorbe projektu sme vychádzali z územného plánu mesta, urbanistickej štúdie, ktorú pred šiestimi rokmi vypracoval ateliér Markrop. Spracovateľa urbanistickej štúdie sme vyberali na základe viacerých súťaží, v porote boli aj zástupcovia mesta. Vyhral ju ateliér Alexy & Alexy. Pri riešení sme spolupracovali aj s mestskou časťou Petržalka,“ povedal generálny riaditeľ Petržalka city Štefan Koluš.
Výstavba by sa podľa neho mala začať v polovici budúceho roka a skončiť v roku 2013. Návrh je v súčasnosti v štádiu pripomienkovania. Vyjadrovať sa k nemu bude mesto aj mestská časť. Pripomienkovať ho môžu aj občania. Informácie o ňom sú na internetovej stránke www. petrzalkacity.sk a k nahliadnutiu je aj na miestnom úrade Petržalka.
Bude to peklo!
„Chystáte sa na operáciu na živom organizme. Ide o územie, kde žijú ľudia a stavebné aktivity im zničia životné podmienky. Prach, hluk – čaká nás peklo! Keď sme sa sem pred 20 rokmi prisťahovali, žili sme na stavenisku a teraz nás to čaká znova,“ vystríhala na stretnutí s investormi obyvateľov Petržalky aktivistka Hana Kovárová.
„Bude to bolieť ako každý pôrod,“ priznal v súvislosti s plánovanou výstavbou architekt Tibor Alexy. Dodal však, že zastaviť urbanizáciu Petržalky nie je možné. „Táto poloha je hodnota, ktorú treba dobudovať. Je to chýbajúce srdce a časť chrbtice Petržalky. Ak neprejde tento návrh, skôr či neskôr to investori zastavajú celé. Presadí sa živelná výstavba. Tak už na tomto území postavili jedno obchodné zariadenie a na veľmi nevhodnom mieste.“
„Chrbticu tu nemusíte vytvárať, vytvorila ju stavebná uzávera a prirodzená zeleň. To nemajú nikde v Európe,“ argumentovala proti výstavbe v tejto časti ochranárka Elena Pätoprstá. „Keď to nikde nemajú, znamená to, že to nie je normálne,“ oponoval Alexy. Dodal, že toto územie tvoria stavebné pozemky. Charakterizuje ich tak územný plán mesta. „Ide o privátne stavebné pozemky, zarastené náletovou zeleňou, nepatria vám, ak máte s nimi nejaké plány, museli by ste ich vlastniť.“
Jana Parkrová