Už druhýkrát v rozmedzí roka Lamačania protestujú proti anténe GSM na ich bytovkách. Hovoria, že žiarenie z nej je nebezpečné. Obyvatelia Heyrovského 10 doručili na miestny úrad petíciu, že vysielač nechcú na streche vedľajšieho domu.
Orange chcel najprv anténu postaviť v ich dome, no obyvatelia ju odmietli, operátor sa teda rozhodol pre susedný panelák.
Merania sú v norme
Miestny úrad už kontaktoval aj úrad verejného zdravotníctva, či tu naozaj hodnoty žiarenia neprekračujú normy. „Povedali nám, že je to v poriadku, vysielač je v súlade so všetkými potrebnými predpismi. Miestny úrad už nemôže spraviť viac, dohodnúť sa musia obyvatelia,“ povedal prednosta úradu Ľubomír Plai.
„Žiarenie prechádza cez všetky materiály,“ hovorí miestny poslanec Pavol Čech (SDKÚ-DS, SMER, SNS) a obyvateľ domu. Už dva roky si zhromažďuje materiály o tom, aké je pôsobenie žiarenia na ľudí nebezpečné.
„Naštrbuje DNA reťazec, vyvoláva nervozitu, podráždenie. Nemôžem spávať, viacerí susedia sa sťažujú, že im preskakuje rádio.“ Dom od operátorov navyše dostáva za umiestnenie vysielača príspevok. Výška sumy nie je známa, podľa Čecha však domu, kde býva, núkali 70 tisíc korún, či to však bolo jednorazovo alebo ročne, nevie povedať.
Žiarenie oficiálne neškodí
Čech nevie o tom, že by obyvatelia domu, kde vysielač je, mali nejaké zdravotné problémy. Podľa neho je to však aj orientáciou vysielača na dom, v ktorom býva.
„Doteraz nikto nepotvrdil žiadne nebezpečenstvo vyplývajúce z toho, že človek žije v blízkosti vysielacích antén,“ hovorí Richard Fides z Orange. O pôsobení žiarenia na ľudí podľa neho existuje viac ako 400 správ a štúdií. „Nezistil sa ani žiaden negatívny účinok vĺn na zdravie pracovníkov, ktorí roky pracujú na vysielačoch.“
Fides dodáva, že vysielače Orange zároveň spĺňajú niekoľkonásobne prísnejšie parametre, ako stanovuje norma a pred uvedením do prevádzky na nich robí merania Štátny fakultný zdravotný ústav.
Petičníci: Normy sú zlé
Hlavný problém je podľa Čecha v norme, ktorá je príliš benevolentná. Napríklad vo Švajčiarsku platí oveľa prísnejší predpis. „Tam musí byť vysielač umiestnený aspoň 500 metrov od obydlí. A aký je rozdiel medzi Švajčiarom a Slovákom?“ pýta sa.
Hygienik Juraj Roščák z úradu verejného zdravotníctva hovorí, že normy platia pre celú Európsku úniu. „Švajčiarske sú iné, ale nie je tam až taký markantný rozdiel.“
Ako dodal, kým sme prebrali európsku legislatívu, povolené boli u nás desaťnásobne nižšie limity, no doteraz výskum ani nepotvrdil ani nevyvrátil spojitosť s negatívnymi účinkami na zdravie človeka.
Roščák si však myslí, že ľudia môžu byť na žiarenie senzitívni.
Vysielače sú všade
Stanica siete GSM pokrýva signálom určitú oblasť, teda umožňuje telefonovať mobilom.
Dnes sú vysielače po celom meste, odborníci na mobilné technológie hovoria, že človek sa žiareniu neubráni. Keby sa obyvatelia vždy postavili proti staniciam na domoch, pokrytie signálom v meste by bolo malé.
Antény vyžiaria asi tisícinu až milióntinu dávky z mobilného telefónneho prístroja.
Nespokojní obyvatelia zvyknú argumentovať aj znížením cien bytov v domoch, kde vysielač je, operátori tvrdia opak. Vďaka dobrému technickému vybaveniu hodnota domov stúpne.
Lamačania protestovali pred rokom proti anténe na Studenohorskej 38 - 40, T-Mobile sa potom rozhodol postaviť ju pri diaľnici. Na jeseň protestovali obyvatelia proti vysielaču vo vrakunskom lesoparku, v Dunajskej Lužnej sa podarilo obyvateľom stavbu podobného zastaviť.
(dot)