Starostovia mestských častí budú môcť odvolávať a vymenúvať prednostov miestnych úradov. Vyplýva to z novely zákona o Bratislave, ktorú v piatok schválil parlament.
Všade na Slovensku platí zákon o obciach, ktorý starostom dáva právo výberu.
Novela zákona teda len zosúladila stav na celom Slovensku s Bratislavou. Tu doteraz prednostov schvaľovalo zastupiteľstvo. To spôsobovalo problémy napríklad po voľbách, keď vyhral starosta z inej politickej strany, no poslanci ostali. Prednostu, ktorý spolupracoval s bývalým vedením, mohli poslanci podržať vo funkcii, hoci starosta by chcel niekoho, kto mu je blízky.
Mesto: O nás bez nás
Mesto sa hnevá, že parlament rozhodol o ňom bez neho. Novelu totiž navrhli poslanci strán vládnej koalície. Kluby KDH, SDKÚ a SMK ju nepodporili.
„Každá zmena zákona o Bratislave musí byť prekonzultovaná so samosprávou, pretože zákon sa bezprostredne dotýka života mesta,“ povedal primátor Andrej Ďurkovský. Obávalsa, aby sa do otvoreného zákona nedostali aj iné zmeny, na ktoré by mesto nemalo vplyv.
Naopak, po dohode s mestom prišiel pozmeňujúci návrh poslancov SDKÚ Pavla Kuboviča a Martina Kuruca. „Navrhli sme, aby mohli starostu zastupovať viacerí vicestarostovia,“ povedal Kuruc. Viac zástupcov je potrebných najmä vo veľkých mestských častiach ako Ružinov či Petržalka, kde je veľa úradnej práce, tvrdia podporovatelia myšlienky. Návrh Kuruca a Kuboviča neprešiel. „Nechápem to, veď minister Kaliňák predkladá novelu zákona o samosprávnych krajoch, kde sa hovorí o viacerých vicežupanoch,“ komentoval Kuruc.
Nový zákon je v hmle
Zákon o Bratislave, ktorý pochádza ešte z čias federácie, je podľa mesta zastaraný. Nespokojné sú aj mestské časti. Majú na starosti školy, cesty a stavebné úrady, no v rozpočtoch málo peňazí. V zastupiteľstvách je priveľa poslancov, tvrdia kritici. Bratislava by mala byť samostatným krajom, hovoria niektorí.
Napriek tomu sa ani jednému z doterajších vedení mesta nepodarilo zákon vypracovať tak, aby mohol ísť do parlamentu.
Primátor teraz hovorí, že je dosť času do budúcich komunálnych volieb v roku 2010. Najmenej dovtedy budú Bratislavčania jazdiť po rozbitých cestách a ich deti sa budú učiť v zatekajúcich triedach.
Kuruc povedal, že na príprave zákona bude pracovať. Nie je však isté, či pravicový návrh podporia aj koaliční poslanci. „Aspoň sa ukáže, či im išlo o vec, alebo o politické hry,“ povedal Kuruc.