itung.
Mlynské nivy
Pod mestom na ľavom brehu Dunaja sa až donedávna nedialo nič mimoriadne. Vedelo sa len, že za továrňou na plátno, ktorá bola dosť dlho poslednou zastávkou civilizácie, sa začínajú takzvané Mlynské nivy.
Táto oblasť nemala dobrú povesť. Lesy boli husto zarastené krovím a iba chodníčky prezrádzali, že tam je predsa len nejaký život. Pfeifferovské pozemky, o ktoré boli tvrdé hádky, ležali uprostred vlhkej idyly.
Do týchto končín nebolo radno ísť večer a na noc, lebo všetci, ktorí sa vyhýbali stálemu bydlisku a nechceli sa policajne hlásiť, sa usídlili práve na Mlynských nivách.
Nové časy však túto situáciu zmenili. Vo chvíli, keď mesto rozhodlo o výstavbe mosta a po nábrežnej železničnej trati prešla prvá lokomotíva, nastali radikálne zmeny. Pod mostom začali zasypávať terén, vybudovali obrovský komplex ropnej rafinérie a ústredie električkovej dopravy.
Vrcholom na naše pomery bol gigantický projekt zimného prístavu. Z tohto dôvodu úplne premiestnili Brennerské rameno (Páleniskové) a muselo zmiznúť veľa jutár mestských a pálffyovských lesov, aby bolo miesto na areál prístavu s dvomi bazénmi. Aj keď tam práce nenapredujú tak, ako by sme si želali, vidno, že vláda to myslí s prístavom vážne. Vybudovali tam celú robotnícku kolóniu. Tohto roku vybagrujú jeden bazén a v zime v ňom budú oddychovať parníky a vlečné lode.
Na Mlynských nivách vyrastá pekný kus prešporskej budúcnosti. Prístav prinesie mestu zisk a zvýši jeho význam. A to Prešporku žičíme, želáme mu, aby už viac nebol popoluškou medzi ostatnými mestami.
14. 6. 1900
Nový plán Prešporka
Nový litografický plán Prešporka, ktorý vydal Mestský inžiniersky úrad, sa objavil v kníhkupectve Žigmunda Steinera na Ventúrskej 22. Plán vyhotovil Ing. Maza v mierke 1:10000 podľa katastra a vytlačili ho v siedmich farbách vo Viedni.
Je to doteraz najvydarenejšie dielo lokálnej kartografie. Na stene pôsobí dekoratívne, lebo má jemne tónované farby. Ulice majú vyznačené pomenovania a čísla domov, na pláne vidieť trate električkovej dopravy, domové záhrady v intraviláne a v extraviláne sú presne zakreslené všetky vily v takom rozsahu, v akom to doteraz na plánoch nikdy nebolo.
Naznačené sú dokonca aj plánované ulice a cestné ťahy.
Autor: 14. 6. 1900