Na území Ružinova boli kedysi pasienky a lužné lesíky, popretkávané ramenami Dunaja. Miestnych obyvateľov mučili komáre a záplavy.
Dnes sa Ružinovu darí. Rozpočet máva prebytkový. V roku 2004 získal jeden z najlepších dlhodobých ratingov v slovenskej samospráve. A viac ako inde tu prekvitá aj investičná výstavba. Skoro každý mesiac sa objavia správy o novom zámere na polyfunkčný dom či vežiak.
Problémom je, že novostavby vznikajú medzi domami na sídliskách, ktorých obyvatelia sa roky tešili zo zelene a pokojného bývania. Petície a protesty sú na dennom poriadku.
Staré a nové vedenie
Pred voľbami bol Ružinov silne pravicovou mestskou časťou. Starosta Pavol Kubovič, funkcionár SDKÚ, dal zrekonštruovať ulice v Prievoze, kde sám býva. Vytvoril aj Papánkovo námestie, ktoré malo byť centrálnou oblasťou pre Ružinovčanov. Hlavne sa však s jeho menom spája začiatok stavebného boomu, aký Ružinov nepamätá od čias, keď tu na zelenej lúke vznikala Pošeň či Štrkovec. Výškové a iné stavby stavby sa začali objavovať v okolí trhoviska, na Prievozskej a pripravujú sa pri Štrkoveckom jazere, na rohu Ružinovskej a Tomášikovej, a už aj na začiatku starého Prievozu.
Zastaviť masívnu výstavbu bolo volebné motto Slavomíra Drozda zo Smeru. S podporou ochranárov Kuboviča porazil. Na rozdiel od občanov má nový starosta zatiaľ problémy hlavne s pravicovými poslancami.
Hovorí sa o uzávere, teda zastavení stavebných konaní do platnosti nového územného plánu, no tá problémy len oddiali. Návrh zadať územné plány zón Štrkovec a Ružinovská – Tomášikova Drozd v miestnej rade nepresadil.
Twin City a doprava
Medzitým sa na hraniciach Ružinova plánuje nová štvrť. Projekt Twin City na mieste autobusovej stanice zmení charakter celej Bratislavy.
Už dnes sa v okolí nových business centier na Nivách nedá pre zaparkované autá pohnúť. Zápchy pri Prístavnom moste sú známe na celom Slovensku.
Súčasťou Twin City má byť parkovisko pre niekoľko tisíc áut. Podľa Evy Chudinovej z magistrátu by malo slúžiť ako záchytné pre Ružinov i centrum. Sám investor však uznáva, že dopravná situácia po dokončení Twin City nebude ideálna.
Magistrát pridáva dva pruhy na Prístavnej, pripravuje rozšírenie Záhradníckej, no nie všetky poddimenzované cesty v Ružinove sa dajú takto roztiahnuť.
Mestská časť Ružinov
Počet obyvateľov .................................................................70 000
Starosta .................................................................Slavomír Drozd
Počet poslancov..........................................................................31
Kedysi samostatné obce sa postupne stávali súčasťou Bratislavy. Ich súčasnému rozvoju a histórii sa budeme každý týždeň venovať v piatkovej prílohe Bratislava.
O týždeň Záhorská Bystrica
Ako sa rozrastala Bratislava
Dnešné územie mesta sa tvorilo postupne spájaním osád a pričleňovaním priľahlých obcí.
Do roku 1945 tvorilo Bratislavu iba dnešné Staré Mesto, Nové Mesto a časti Ružinova (Nivy a Trnávka). Karlovu Ves však pričlenili už v roku 1943.
Od 1. apríla 1946 patrí k Bratislave ďalších sedem obcí - Devín, Dúbravka, Lamač, Petržalka, Prievoz, Rača a Vajnory.
Ako hlavné mesto Slovenskej socialistickej republiky sa Bratislava v roku 1971 rozšírila o ďalších sedem obcí, boli to Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Záhorská Bystrica, Devínska Nová Ves, Jarovce, Rusovce a Čunovo.
V súčasnosti má Bratislava sedemnásť mestských častí.