l Názov Ružinova vznikol poslovenčením z nemeckého Rosenheim. V erbe, ktorý platí od roku 2001, má ružu, korunu a motív hradieb. Dovtedy sa používal starý erb Prievozu, v ktorom bola štylizovaná rieka.
l Štvrte dnešného Ružinova sa pripájali k Bratislave postupne. Nivy a stará Trnávka (Dornkappel) boli už v minulom storočí perifériou Bratislavy. Vznikali tu továrne – výroba kočov, Apollo, Kablo, Cvernová továreň, s nimi súviseli robotnícke kolónie.
l Až tesne po druhej svetovej vojne sa k mestu pripojila samostatná obec Prievoz. V medzipriestore, ktorý vznikol, za socializmu postavili sídliská Ostredky, Pošeň, Trávniky a Štrkovec.
l Prievoz vznikol okolo roku 1300 pri hornom dunajskom brode. V katolíckej obci sa v 17. storočí usadili protestanti z Bavorska. Neskôr bola obec trojjazyčná, známa pod názvom Feriba, v maďarčine ako Főrév (Hlavný prievoz) a v nemčine ako Oberufer (Horný breh).
l Obec trápili povodne z veľkého aj Malého Dunaja. Aj dnes je Ružinov najnižšie položenou mestskou časťou. Prievozčanom znepríjemňovali život aj komáre a zápach z vyústenia mestskej kanalizácie.
l Dedinská zástavba čiastočne ustúpila výstavbe sídliska Staré záhrady, zbúrali sa rodinné domy pozdĺž Mierovej ulice, tesne pred zmenou režimu aj tu vyrástli nepekné paneláky.
l Do súčasnosti sa zachovali niektoré prievozské domy zo začiatku minulého storočia, hasičská zbrojnica, historický cintorín, evanjelický kostol na Radničnom námestí a kaštieľ – letné sídlo Csákyovcov z roku 1902. Ten sa vlani po rekonštrukcii stal pamiatkou roka. (lin)