Rozbehnuté stavebné konania na území Ružinova by sa mali zastaviť dovtedy, kým nezačne platiť nový územný plán.
Navrhla to minulý týždeň komisia výstavby pri miestnom zastupiteľstve ako reakciu na pribúdajúce stavebné projekty v mestskej časti a protesty ľudí.
„Starostovi sme odporúčali, aby návrh predložil do zastupiteľstva 23. mája,“ povedal poslanec a predseda komisie Peter Turlík (KDH). Zámerom komisie bolo, aby investori vyčkali a verejná mienka sa upokojila.
Plán vraj tentoraz prejde
Hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová povedala, že nový územný plán bude na programe mestského zastupiteľstva takmer určite 31. mája.
Návrh vlani v septembri poslanci odmietli. Teraz by mal byť predložený v rovnakej podobe. Podľa primátora Andreja Ďurkovského určite prejde.
Veľa stavieb
Ak by ružinovský návrh na uzáveru prešiel, a podľa našich informácií by to nemal byť problém, znamenalo by to, že sa pozastavia veľké projekty ako Twin City na mieste dnešnej autobusovej stanice Mlynské Nivy a množstvo menších stavieb. Sú to napríklad hotel pri Martinskom cintoríne, polyfunkčné domy na zelenej ploche pri Ružinovskej, na Mierovej, pri oddychovej zóne Štrkoveckého jazera.
Ružinovský starosta Slavomír Drozd (Smer), ktorý vyhral voľby aj vďaka protistavebnému programu, s návrhom nemá problém. Nepovažuje ho však za časovo reálny.
Otázne totiž je, kedy nový územný plán nadobudne platnosť. Vlaňajší odmietnutý návrh rátal s účinnosťou od decembra 2006. „Zatiaľ nevieme povedať, aká bude účinnosť teraz,“ povedala Chudinová.
Podľa Drozda je pravdepodobné, že konanie o stavebnej uzávere by sa do účinnosti nového plánu ani neskončilo. Konanie môže trvať niekoľko týždňov alebo aj mesiacov.
Zonálne plány
Podľa niektorých aktivistov však ani nový celobratislavský plán nie je zárukou, že prestane zahusťovanie zástavby na úkor zelene. To dokážu len podrobnejšie plány zón, kde sa určuje využitie územia na presnosť parcely.
Mesto si naopak myslí, že je lepšie plán schváliť, a potom ho čiastkovo aktualizovať. Nový plán sa spracúval deväť rokov a primátor ho chce konečne presadiť.
K názoru aktivistov sa prikláňa aj Drozd. „Pre lokality Štrkovecké jazero a priestor križovania Ružinovskej a Tomášikovej ulice navrhoval vypracovať plány zón, ktoré by boli záväzné a trvalé,“ povedal Drozdov hovorca Maroš Smolec. Tento návrh však podľa neho komisia výstavby zamietla.
„Štrkovecké jazero by malo byť relaxačno-oddychovou zónou a priestor Ružinovská, Tomášikova centrálnou zónou mestskej časti,“ povedal Smolec.
Protesty a petície ľudí z okolia plánovaných stavieb sú v Ružinove každodennou záležitosťou.
Pred tridsiatimi rokmi tam vzniklo niekoľko sídlisk so zeleňou, ktorá medzitým vyrástla – je tam príjemné bývanie. V posledných rokoch sa zelené plochy menia na novostavby, ľudia sa búria.Linda Vasiľová