Bratislavská vodárenská spoločnosť požiadala Krajský úrad životného prostredia o vyňatie Čunovského jazera z I. ochranného hygienického pásma.
Malo by potom zostať v druhom pásme, čo si už nevyžaduje zákaz kúpania.
O prípadnom zmiernení ochrany by mal úrad rozhodnúť do mesiaca.
„Teoreticky je preto možné, že by zákaz kúpania bol zrušený už túto sezónu, okrem krajského úradu sa však budú musieť k žiadosti vyjadriť aj niektoré ďalšie inštitúcie,“ povedala Jana Štulajterová, hovorkyňa vodárenskej spoločnosti.
Zákaz kúpania v jazere zatiaľ naďalej trvá, hoci podľa vodárov nato už roky nie je dôvod. Ochranné pásmo vodného zdroja, ktoré platí v súčasnosti a patrí doň aj jazero v Čunove, bolo vymedzené ešte pred stavbou vodného diela Gabčíkovo. Po jeho postavení sa prúdenie podzemnej vody zmenilo, vodárne preto žiadajú o aktualizáciu pásma.
Podľa starostky Čunova Gabriely Ferenčákovej v súvislosti s jazerom bude treba vyriešiť aj vysporiadanie pozemkov pod ním a v jeho okolí.
„Väčšia časť pozemku pod jazerom patrila čunovskému urbáru a vlastníci si naň uplatnili nárok v rámci reštitúcie,“ povedala.
Mestské časti Čunovo a Rusovce sa už dohodli, že cestu, ktorá vedie k jazerám, prevezmú od vodárenskej spoločnosti do svojej správy. Chceli by tak riešiť ďalší z problémov, ktorý vznikol v súvislosti s kúpaním a rekreáciou v tejto lokalite – autá parkujúce na tejto ceste a vchádzajúce po nej až k brehom jazera.
Situácia sa zhoršila minulú sezónu, keď vodárne posunuli bránu, ktorá zabraňovala vjazdu áut na túto cestu a ďalej k jazeru. Autá, ktoré predtým parkovali na okraji cesty, parkujú odvtedy na sprístupnenej ceste k jazeru a v jeho okolí.
Starostka Čunova povedala, že ako správcovia cesty sa tomu budú snažiť zabrániť zákazom vjazdu.
Pozemky pod cestou sú však nevysporiadané a patria rôznym vlastníkom z Čunova aj Rusoviec, mestské časti sa stanú len správcom telesa cesty.
Autor: japa