SME
Utorok, 19. október, 2021 | Meniny má KristiánKrížovkyKrížovky
DVA POHĽADY

Územný plán chýba mestu i ochranárom

Jedným z problematických miest, na ktoré sa názory rozchádzajú, je bezprostredné okolie Sadu Janka Kráľa aj samotný sad.Jedným z problematických miest, na ktoré sa názory rozchádzajú, je bezprostredné okolie Sadu Janka Kráľa aj samotný sad. (Zdroj: SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

Argumenty ochranárov sú často nevhodné a zveličené

Rôzne ochranárske aj iné občianske združenia sa usilujú zamedziť takým investičným zámerom, pri ktorých sa ohrozuje alebo odstraňuje časť prírodného prostredia – stromy, zeleň. Zato im treba poďakovať, lebo často upozornia na takéto „nebezpečenstvo“ skôr, ako si to všimnú iní – napríklad poslanci. Avšak spôsoby, akými tieto ciele presadzujú, sú neraz nevhodné, argumenty zveličené alebo aj nepravdivé.

Revitalizácia Sadu Janka Kráľa

V roku 2005 sa Petržalka uchádzala o grant zo štrukturálnych fondov EÚ na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa. Bratislavské regionálne ochranárske združenie spochybnilo odbornosť posudku na stav drevín, ktorý si mestská časť pre tento účel dala vypracovať a podľa ktorého sa malo asanovať 324 stromov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na zasadaní miestneho zastupiteľstva, na ktorom sa mal projekt schváliť, vytvorili ochranári takú atmosféru, ako keby sa šiel v sade robiť holorub, takže projekt schválený nebol.

Až po mesiaci, po ďalšom vysvetľovaní a po vypracovaní iného odborného posudku, ktorý, mimochodom, odporúčal na asanáciu ešte viac stromov ako prvý, bol projekt schválený. Iste, bola by škoda, keby sa vyrúbal čo len jeden strom zbytočne, ale omnoho väčšia škoda by bola, keby pre obštrukcie Petržalka prišla o 20-miliónový grant.

Územný plán

Návrh územného plánu Bratislavy, ktorý v minulom roku mestské zastupiteľstvo ne­schválilo, sa pripravoval od roku 1996.

Tvorba územného plánu je zložitý odborný proces. Ešte pred jeho schválením v zastupiteľstve ho musí štátny orgán odobriť, že je vecne a procedurálne všetko v poriadku. Teda aj pripomienky občianskych združení museli byť riadne prerokované.

Skryť Vypnúť reklamu

Často rovnakú alebo takmer rovnakú pripomienku k plánu podalo aj niekoľko subjektov. Potom mohli ochranári pri protestnej akcii – v hádzaní hrachu na stenu magistrátu – hovoriť, že z tisícky pripomienok pracovníci väčšinu ignorovali.

V súčasnosti ochranári tvrdia, že mesto nebude ochotné po prijatí (podľa nich nedobrého) územného plánu v ňom niečo meniť. Je to však práve naopak, ihneď ako bude plán schválený, sa v ňom môžu začať robiť potrebné zmeny. Dovtedy sa musí mesto riadiť starým, súčasne platným.

Občianske združenia v minulom roku burcovali proti jeho prijatiu a tak vlastne podporili to, proti čomu sami bojujú. Návrh nového územného plánu je totiž podrobnejší, a najmä má záväznú textovú časť, v ktorej sú regulatívy zastavanosti, zaťaženosti územia, zelene, výškové regulatívy a podobne, čo platný plán má len vo forme odporúčaní, ktoré stavebník nemusí rešpektovať a stavebný úrad ich nemôže bezpodmienečne vyžadovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Lesík Krasovského

Už na prelome rokov 2003/2004 dostala spoločnosť Internacional Propperty Development informáciu, že pozemok medzi Krasovského ulicou a Einsteinovou je vhodný na zástavbu. Následne uzavrela spoločnosť s mestom zmluvu. Po nepriaznivých reakciách zo strany ochranárov svoj zámer redukovala o časť, kde je najviac stromov a ktorá je najbližšie k Sadu Janka Kráľa a požiadala o súhlas na výrub 156 stromov. Petržalka súhlas na výrub dala. V odôvodnení sa uvádza, že niektoré stromy sú prestarnuté a hynú, ďalšie sú priemernej hodnoty, bez údržby, rastú na trasách sietí.

Ochranárski aktivisti zorganizovali na záchranu lesíka petičnú akciu, živou reťazou obkolesili lesík a vyhlásili ho za Územie chránené občanmi.

Pamätám si na uverejnenú fotografiu z tejto akcie – usmiati tínedžeri sa držia za ruky – a predstavujem si, čo o tomto probléme tieto deti asi vedia? Odvolací orgán – obvodný úrad životného prostredia si dal urobiť ďalšie znalecké posudky. Lesík v tesnej blízkosti terajšej Krasovského a voľakedajšej železnice totiž nie je pôvodný lesný biotop, ale náletový drevný porast. Na špeciálnej mape z roku 1919 je vedený ako lúka.

Keď tieto skutočnosti zhrniem a tiež trochu zveličím, možno povedať, že takíto ochranári nie sú schopní zobrať na vedomie niektoré fakty, nie sú schopní odborne a vyvážene chápať súvislosti, používajú polopravdivé alebo aj nepravdivé argumenty. Znevažujú komunálnych poslancov, znevažujú investorov. A konečne týmto všetkým ničia významný aspekt životného prostredia – pokojné spoločenské medziľudské vzťahy.

Eugen Lexmann(meteorológ, petržalský poslanec, predseda komisie životného prostredia)

Trend je proti človeku, prírode aj proti vyššiemu princípu

Na to, aby človek videl, ako sa v Bratislave likviduje stromová zeleň, ani na to, aby pochopil, že takýto trend je namierený proti nemu, prírode i vyššiemu princípu mravnému, nemusí byť odborník. Stačí, aby bol občan a aby predčasne nerezignoval.

Revitalizácia Sadu Janka Kráľa

K revitalizácii či výrubu Sadu Janka Kráľa v realizovanom rozsahu vôbec nemuselo dôjsť, keby nebolo stavieb typu Aupark a následne Aupark tower, či ako sa má práve budovaná „päsť na oko“ nazývať. To, že tu tieto a podobné stavby stoja, je aj dôsledkom správania veľkej časti bratislavských komunálnych politikov.

Územný plán

Opakovane sme zdôrazňovali a zdôrazňujeme, že Bratislava veľmi potrebuje nový územný plán. Máme len jedinú, ale zato zásadnú podmienku: aby tento dôležitý dokument bol skutočne kvalitný a verejnoprospešný a aby sa na jeho tvorbe mohla reálne zúčastniť odborná i laická verejnosť.

Bratislava potrebuje nový územný plán, ktorý by nekládol dôraz na rast mesta v kvantitatívnom, ale v kvalitatívnom zmysle. Nový územný plán, ktorý by jednoznačne zabezpečil preferenciu verejnej dopravy pred živelným rozvojom individuálnej automobilovej dopravy a vťahovaním nežiaducich druhov dopravy do vnútornej časti mesta. Potrebuje nový územný plán, ktorý by zamedzil anarchii vo výstavbe (čo sa týka jej funkcie, lokalizácie, architektonicko-urbanistického riešenia, podlažnosti, vzťahu k okolitému prostrediu).

Potrebuje nový územný plán, ktorý by bol prekážkou ďalšieho znehodnocovania systému ekologickej stability a najmä jej chrbtovej kosti: masívu Karpát a biokoridoru pozdĺž Dunaja a jeho ramien. Potrebuje nový územný plán, ktorý by povedal jasné „Nie!“ genocíde mestskej zelene, likvidácii charaktero­tvorného pásu vinohradov. Potrebuje nový územný plán, ktorý by neumožnil ďalšie prehlbovanie disproporcií medzi preťaženým Starým Mestom a monofunkčnými a monotónnymi sídliskami. Potrebuje nový územný plán, ktorý by smeroval k ozdraveniu, poľudšteniu, skrášleniu a upokojeniu mestského organizmu.

Problém je v tom, že predložený návrh územného plánu takéto očakávania nespĺňa. Aj keď obsahuje viacero pozitívnych zámerov, celkovo nezodpovedá. Nie je zárukou realizácie princípov a kritérií udržateľného rozvoja, zásadného zlepšenia kvality životného prostredia, dôsledného rešpektovania prírodných a kultúrnych hodnôt, humanizácie prostredia, mestotvornosti, tvorby hodnotných verej­ných priestorov, zlepšenia celkovej atmosféry, obývateľnosti a vyváženosti mesta ani zlepšenia kvality života obyvateľov.

Opakovane sme vyjadrili sklamanie z toho, že tvorcovia návrhu územného plánu neprejavili dostatočný záujem o názory, túžby, predstavy a očakávania občanov. Málo zohľadnili závery procesu strategického environmentálneho hodnotenia a v minimálnej miere akceptovali zásadné pripomienky k stratégii mesta i ku konceptu riešenia ÚP.

Vyššie uvedené opakuje v rôznych obmenách odborná, ochranárska a čiastočne aj široká verejnosť už veľa rokov, pričom podoba návrhu, ktorý bol predložený na fingované verejné prerokovanie, i bratislavská realita sa medzičasom výrazne zmenili. Takže predložený návrh územného plánu je už aj tak neaktuálny a označovať ho za prerokovaný v zmysle zákona je zavádzaním verejnosti. Minimálne od roku 2004 navrhujeme návrh územného plánu urýchlene prepracovať a ponúkame pritom naše návrhy a pripomienky, v mojom prípade v poč­te 214.

Lesík na Krasovského

K lesíku na Krasovského len toľko, že som sa – hoci už mám, žiaľ, ďaleko od tínedžera – veľmi rád a aktívne zúčastnil na vlaňajšej akcii, nazvanej Územie chránené občanmi, ktorú spomína pán poslanec Lexmann. Bol som šťastný, že som tam stretol bezmála 2000 prevažne mladých ľudí, ktorí obetovali pár hodín voľného času, aby dali najavo, že im záleží na kuse prírody v blízkosti ich paneláka. Súhlasím s autorom, že to zväčša neboli žiadni odborníci, ktorí by vedeli, aké konkrétne druhy rastlín či živočíchov sa v lesíku vyskytujú a v akom zozname sú zapísané.

Zdá sa mi, že pán poslanec Lexmann vyčíta iným to, čo sám v závere svojho príspevku robí. Navyše obviňuje ochranárov práve z toho, čo nie je príznačné pre nich, ale skôr pre „otcov a budovateľov tohto mesta“.

Mikuláš Huba (Autor je ochranár, vedecký pracovník Geografického ústavu SAV a profesor geografie a geoekológie.)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 2. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 3. Spánok – základ pevných vzťahov
 4. Šéf Accenture: Ak už príde človek do kancelárie, malo by to dávať zmysel
 5. Šéf digitálnej platformy George: Čaká nás dekáda umelej inteligencie
 6. Pandémia upozornila na automatizáciu. Nahradí ľudí technika?
 7. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma
 8. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 9. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 10. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 1. Zahraničná študentská mobilita bez bariér
 2. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov
 5. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia
 6. Hodnota peňazí klesá, takto ich ochránite
 7. Ako ušetriť v domácnosti, keď ceny energií budúci rok stúpnu?
 8. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 9. IVECO S-WAY NP: Vydajte sa cestou udržateľnosti
 10. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 21 664
 2. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 9 032
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 099
 4. V centre Bratislavy je na predaj 5-izbový apartmán. Takto vyzerá 6 597
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 4 657
 6. Bratislavu bude sprevádzať luxus 3 960
 7. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 942
 8. Bratovražedná vojna navždy zmenila Ameriku 3 608
 9. Aký polystyrén je najlepší na zatepľovanie? Sivý robí divy 3 583
 10. Mäspoma a Kellys Bicycles či Bivio a Minifarma 3 553
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anton Sládek: Bratislava - Heydukova ulica
 2. Matej Vagač: Ukradnutý verejný priestor. V Horskom parku sú porušené vlastnícke práva.
 3. Anton Sládek: Bratislava - budova bývalej sociálnej poisťovne na Bezručovej - interiér
 4. Martin Pekár: Prečo limit 130 km/h život v Bratislave nezlepší
 5. Anton Sládek: Bratislava - Klemensova ulica
 6. Anton Sládek: Príjemné detaily na Radlinského ulici
 7. Anton Sládek: Spomienka na továreň Gumon
 8. Matej Vagač: Park na Kollárovom námestí opäť v ohrození...
 1. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 16 135
 2. Tereza Krajčová: Anglický denník: 15. Ak vás anglické zdravotníctvo nezabije, tak aspoň prizabije 10 387
 3. Martin Kugla: Zachráňme Petržalku! 6 843
 4. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 690
 5. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 510
 6. Ústav aplikovanej psychológie FSEV UK: Homo Schizotikus alebo Ako sa mozog ľudský k schizofrénii dostal 3 813
 7. Pavel Dvořák: Toto sú nepokojné časy 3 588
 8. Stanislav Martinčko: Ide 17.10. Smer-SD do Rimavskej Soboty ďakovať sebe sám za dobre odvedenú robotu ?? 3 416
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
Skryť Zatvoriť reklamu