Bratislavský magistrát eviduje niekoľko sto čiernych skládok. Povedal to Bohumil Síleš zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia. „Je veľmi ťažké ich likvidovať. Povedomie ľudí sa nezlepšilo.“
Podľa neho trvá dve generácie, kým sa ľudia naučia neukladať odpad načierno. „Obce majú povinnosť vytvoriť podmienky na to, aby čierne skládky nevznikali a obyvatelia si za to aj platia. Ale slovenský občan je nepoučiteľný a stále znečisťuje svoje okolie.“
Jedna zo skládok, ktorú sa dlho nedarilo zlikvidovať, bola v lokalite Malé pálenisko v Ružinove. Opakovane ju odstraňovala mestská časť už osem rokov na svoje náklady, pretože pôvodca nie je známy. Na mieste boli stále plné kontajnery odpadu a rozbité okná, pneumatiky, rozobratý detský kočiar alebo nábytok a stavebný odpad. „Je jasné, že sem tento odpad navážali stavebnými autami,“ povedal inšpektor.
Skládku však začiatkom apríla za štyri dni úplne odstránil miestny úrad. „Zatiaľ je čistá,“ povedala Adriana Rafayová z úradu. Situáciu sem chodí monitorovať polícia, v krátkom čase tu osadia tabuľu so zákazom.
Nitrianske pracovisko inšpekcie zaznamenalo minulý rok až stopercentný nárast podnetov od ľudí týkajúcich sa skládok. Podľa inšpekcie počet smetísk stále rastie.
Inšpektori odpadového hospodárstva v minulom roku spravili 181 kontrol, z toho 51 bolo na podnet obyvateľov. Udelili pokuty za vyše dva a pol milióna korún.
Autor: dot