Sacher, ktorý zastupoval svojho šéfkuchára počas choroby, dostal príkaz vytvoriť špeciálny dezert pre vzácnych hostí. Výsledkom Sacherových kreácií bol nezameniteľný dezert, ktorý sa stal známym za niekoľko rokov nielen v habsburskej monarchii, ale aj v Nemecku, Taliansku, Francúzsku a dokonca aj na americkom kontinente.
Cukrár Franz Sacher zomrel presne pred sto rokmi. Jeho prvorodený syn Eduard počas svojich učňovských rokov u cukrára Demela receptúru torty zjemnil a celkovo vylepšil pridaním ďalších ingrediencií - čokoládovej glazúry a marhuľovej marmelády.
Tak ako je známa Sacherova torta, stali sa známe aj roky pretrvávajúce právnické spory medzi Sacherovcami a Demelovcami o "originálnu receptúru". Spor o práva na tortovú receptúru trval od roku 1930 a vyvrcholil v roku 1965. Odvtedy existujú dve receptúry - Demelova Sacherova torta a originálna Sacherova torta.
Medzičasom sa originálna Sacherova torta stala úspešným exportným produktom. Ročne upečie Sacherov cukrárenský podnik okolo 360 000 kúskov dezertu, ktorý výhradne ručne vytvára 41 spolupracovníkov a 16 špecializovaných cukrárov. Asi tretinu spotrebuje hotel Sacher, ďalšiu pridružené kaviarne a reštaurácie a posledná tretina putuje do rôznych kútov sveta. Denne sa v cukrárenskom Sacherovom podniku vytvorí, špeciálne zabalí a rozdistribuuje viac ako tisíc originálnych Sacherových tort.